Drzewa ozdobne liściaste są moim zdaniem najbardziej niedocenionymi roślinami w naszych ogrodach i mimo, że coraz częściej są spotykane zarówno w ogrodach jak i na terenach użyteczności publicznej to śmiało stwierdzam, że jest ich w Polsce stanowczo za mało a szkoda, bo dobrze wprojektowane drzewo lub drzewa w naszym najbliższym otoczeniu będą nas przez cały rok urzekały s32woim dostojeństwem, powagą, patetycznością  i okazałością

Drzewa ozdobne podkreślają niejako majestat naszego otoczenia i nawet niepozorne ozdobne drzewa wiśniowe czy ozdobne jabłonie odpowiednio wkomponowane w naszą przestrzeń uwydatnią, wyeksponują i zaakcentują solidność i właściwy ciężar przydomowego ogrodu czy innych terenów zielonych. Szczególnie bardzo lubię łączyć niskie krępe drzewa owocowe dorastające do 200cm wysokości z trawami ozdobnymi, ponieważ daje to niesamowity i niepowtarzalny efekt lekkości i ciężkości. Mieszając niskie krępe drzewa ozdobne z trawami ozdobnymi uzyskujemy coś czego zdawałoby się nie można osiągnąć, bo jak można osiągnąć ciężar i lekkość w jednym połączeniu, prawda?

Moimi ulubionymi i bardzo często stosowanymi w ogrodach drzewami ozdobnymi są jak już wyżej wspomniałem ozdobne jabłonie i wiśnie przy czym preferuję odmiany mocno krępe i nie za wysokie. Są to chyba najładniej i najbardziej uroczo kwitnące wiosną drzewa w naszym kraju, zaś jesienią dają również kolorowe wrażenia swoim właścicielom mieniąc się kolorami : żółtymi, pomarańczowymi, czerwonymi czy bordowymi, zaś jesienne małe jabłuszka daję efekt ciepła i przytulności dla naszego ogrodu.

Drzewem ozdobnym, które również bardzo cenię jest brzoza ozdobna czyli brzoza brodawkowata, która występuję w kilku odmianach. Ponadto polecam również i stosuję wierzbę ozdobną iwę, wiązy, klony i akacje. Będąc przy drzewach nie sposób pominąć jarzębiny czyli jarząbu pospolitego. Choć możemy jarzębinę często spotkać przy powiatowych drogach to zbyt mało spotykamy jej na naszych ogrodach a szkoda, bo to ogromnie urokliwe drzewo. Szczególnie polecam jarząb zwyczajny Pendula, który bardzo mi odpowiada ze względu na swoją mocną i zwartą sylwetkę.

Drzew ozdobnych mamy wiele rodzajów i odmian ale chciałem się skupić na tych, które idealnie wyglądają, nie wymagają zbyt wielu zabiegów i są wpisane w dziedzictwo przyrodnicze naszego środkowoeuropejskiego otoczenia.

drzewa ozdobne liściaste