Klomb ogrodowy jest pewnym rodzajem kwietnika, zamkniętym w kształt figury geometryczne najczęściej koła, kwadratu, prostokątu czy rombu. Oczywiście w klombie oprócz różnego rodzaju kwiatów możemy umieścić inną roślinność ale to już jest kwestia indywidualna przy każdym ogrodzie co do tego klombu oprócz kwiatów pasuje.

 

Klomb ma być pewnego rodzaju urozmaiceniem naszej ogrodowej przestrzeni, czymś co ma mocno przykuć uwagę a nawet w pewien sposób pozytywny zaburzyć w dobrym tego słowa znaczeniu resztę kompozycji przydomowego czy innego ogrodu.

 

Ja osobiście jestem zwolennikiem małych klombów, umieszczonych w kwadracie czy prostokącie i umieszczeniu w nich dużej ilości gęsto posadzonych kwiatów czy innych roślin. Tutaj potrzeba odwagi ogrodniczej, należy przełamać schematyczne myślenie i wybić się ponad przeciętność jaką można zaobserwować w większości klombów w naszych ogrodach czy miejskiej przestrzeni publicznej

 

Uważam z całym przekonaniem, że klomb ma być w naszym ogrodzie czymś w sensie „fontanny wody”, która nagle wytryskuje z całą swoją mocą ukazując nam zarazem świeżość jak i radość z patrzenia na nią. Bardzo dobrze wyglądają klomby w kwadracie 100cm na 100cm, wokół których jest duża wolna przestrzeń w postaci trawnika czy dobrze dopasowanych kamieni ogrodowych. Nie bójmy się w klombach sadzić jak najbardziej gęsto. Moim zdaniem w klombach nie powinno być ani centymetra kwadratowego, przez który będzie widać grunt.

 

Co najważniejsze klomb możemy co roku zmieniać na inny czyli możemy co roku na wiosnę sadzić w nim inną roślinność lub możemy go mieć cały czas takiego samego przez wiele lat. Moim zdaniem lepszy jest ten drugi wariant dobrze wykonany i przemyślany. Uważam również, że należy w sposób wyraźny i zdecydowany rozgraniczyć klomb od reszty przestrzenie ogrodowej i rozgraniczając możemy użyć wyraźnych elementów małej architektury, nawet betonowych ale nie za wysokich. Nie polecam do rozgraniczenia różnego rodzaju drewnianych „płocików” dostępnych na szeroką skalę w naszych marketach, ponieważ to naprawdę źle wygląda.

 

Nasze ogrodowe klomby możemy obsadzić niezliczoną ilością kwiatów czy innych roślin ale chciałem się skupić na dwóch podstawowych i wszystkim znanych wypełniacza klombów czyli tulipanach i różach. Nie mają żadnej konkurencji. Oczywiście w klombach musimy posadzić również inną roślinność, która po przekwitnięciu tych kwiatów będzie nam dawała radość z patrzenia na nie i obserwowania jak rosną. W przypadku innych roślin zawsze dobieram je indywidualnie do danego konkretnego klombu i ogrodu, w którym ten klomb się znajduje.

klomb ogrodowy na przykładzie róży