Kwiaty ogrodowe możemy zastosować w najróżniejszych kompozycjach ale należy pamiętać, że każdy ogród będzie wymagał innych ich odmian. Minimalistycznie zaprojektowany ogród będzie wymagał kwiatów „lekkich” bardziej delikatnych o smukłym pokroju; zaś ogród zaprojektowany w sposób bardziej klasyczny będzie wymagał kwiatów bardziej krępych i gęstszych w swojej budowie.

 

Wybierając kwiaty do ogrodu musimy pamiętać o warunkach w nim panujących czyli jakie jest nasłonecznienie ogrodu oraz jaki jest rodzaj gleby, ponieważ różne rodzaje kwiatów będą różnie nam rosły w zależności od podłoża występującego w danym ogrodzie. Jeżeli chcemy mieć ogród tonący w kwiatach od wiosny do jesieni to musimy dobrze przemyśleć jakich gatunków ich użyć. Moim zdaniem najlepsze są kwiaty, które może nie kwitną w spektakularny sposób przez krótki okres ale takie, które kwitną przez jak najdłuższy czas, i które dobrze znoszą nasze zimy jak np. Astry bylinowe w kilku odmianach.

 

Jeżeli chodzi o kwiaty o wybitnej urodzie ale o terminowo średnim okresie kwitnienia to do moich ulubionych należą Liliowce ogrodowe w kolorze żółtym i pomarańczowym oraz Piwonie chińskie. Kwiaty dłużej kwitnące w naszych warunkach i o bardzo dużych możliwościach zastosowań to Begonie stale kwitnące, Szałwie błyszczące czy moje ulubione ale bardzo często zapominane przez nas Cynie o różnych wysokościach i kolorach a jesienią „robią” z naszego ogrodu prawdziwą ucztę dla naszego wzroku. Kolejne moje ulubione rodzaje to Kocimiętka, Rdest pokrewny, Posłonek ogrodowy czy Trytoma groniasta.

 

Oczywiście o kwiatach można pisać i opowiadać bez końca ponieważ jest ich tyle odmian i rodzajów, że w zasadzie nikt nie jest w stanie do końca ich wymienić. Ja w swoich rozwiązaniach dla ogrodów skupiam się na kilkunastu odmianach w zależności od każdego indywidualnego rozwiązania ogrodowego, ponieważ jak wiadomo jak zaczniemy się skupiać na zbyt dużej ich ilości to nie skupimy się na niczym i wyjdzie z tego efekt odwrotny od zamierzonego. Moim zdaniem do danego ogrodu nie powinniśmy używać więcej niż siedmiu ośmiu odmian. Nawet możemy zastosować mniejszą ilość odmian ale w różnych wielkościach i kolorach do czego zawsze zmierzam w porozumieniu z klientem. Nawet dwa rodzaje kwiatów a dobrze skomponowane z resztą dadzą nam więcej radości z ich oglądania jak się rozwijają i kwitną niż posadzenia ich w zbyt dużej ilości rodzajów.

 

Pamiętajmy, że są ogrody, w których kwiaty muszą być koniecznie i nie wyobrażamy sobie bez nich naszej ogrodowej przestrzenie ale są też ogrody, w których nie są one wymagane i będą one elementem nie bójmy się użyć tego słowa zakłócającym w pewien sposób nasze spojrzenie a to wszystko jak podkreślam zależy od danego indywidualnego ogrodu. Nie musimy koniecznie sadzić kwiatów w gruncie. Świetnie wyglądają różne kwiaty np. w donicach. Moimi ulubionymi kwitami do sadzenia w donicach są Surfinie. Szczególnie w donicach Surfinie w białym kolorze bardzo dobrze pasują do nowoczesnych ogrodów. Oczywiście musimy pamiętać aby dobrać odpowiednią donicę; zaś różowe bardziej pasują do ogrodów klasycznych i tradycyjnych.

 

Patrząc na dzisiejsze ogrody i myśląc o kwiatach do nich to nie sposób zapomnieć o Hortensjach, których popularność w ostatnich latach w naszym kraju mocno przybrała na sile i słusznie, ponieważ jest to roślina uniwersalna, łatwa w uprawie, odporna na mróz i rzadko choruje oraz występuje w różnych wysokościach i o różnej kolorystyce. Szczególnie przez mnie polecaną jest odmiana Hortensji bukietowej, której kwiaty potrafią zmieniać kolor a ulubionym rodzajem Hortensji bukietowej jest jej odmiana Bobo, która robi duże ważenie podczas swojego kwitnienia.

Kwiaty ogrodowe