Ścieżki w ogrodzie, tarasy i inne nawierzchnie przydomowe dobrze zaprojektowane i wykonane służą nie tylko do komunikacji i wypoczynku ale nadają naszej ogrodowej przestrzeni odpowiedniego trwałego zarysu, który ma niejako wyznaczać granice pomiędzy różnymi fragmentami ogrodu.

 

Jeżeli chodzi o powyższe ścieżki w ogrodzie i nawierzchnie to uważam, że powinny one być kolorystycznie mocno skomponowane z kolorami ogrodu albo mocno z nimi skontrastowane. Mając na myśli mocno skomponowane czyli dobrane kolorystycznie, to nie jest tak, że do zielonego trawnika mają być zielone ścieżki i nawierzchnie, ale mają one mieć kolor roślin innych niż zielone najczęściej występujących w naszym ogrodzie. Z mojego doświadczenia wnioskuję, że wszystkie pośrednie formy kolorystyczne ścieżek i nawierzchni (czyli ani kolorystycznie nie dobrane ani za mocno nie skontrastowane) wyglądają nie za dobrze i wprowadzają w ogrodzie zjawisko nijakości i rozmywają przestrzeń ogrodową.

 

Ścieżki w ogrodzie i inne powierzchnie powinny również oprócz tego że pasować do ogrodu to również powinny pasować do przyległego do ogrodu domu i innych zabudowań. To musi wszystko stanowić jakąś przemyślaną całość i nawet idąc drogą mocnego kontrastu przy tych powierzchniach w stosunku do ogrodu to musi ten kontrast mieć jakieś zaczepienie w budynku przyległym do ogrodu. Do takich spraw zawsze należy podchodzić tylko i wyłącznie indywidualnie obserwując dokładnie ogród i jego najbliższe nieruchomości.

 

Generalnie nie polecam na ścieżki i nawierzchnie do wypoczynku wewnątrz ogrodu kostki brukowej ponieważ najzwyczajniej w świecie ona nie pasuje. Oczywiście kostkę brukową wykorzystujemy na wejścia do domu, wjazdy ale nie używajmy jej do ścieżek wewnątrz ogrodowych

i powierzchni wewnątrz ogrodów. To nie to, tego się nie robi! Materiałów, które możemy użyć na budowę tychże elementów jest całe mnóstwo. Polecam szczególnie klinkier, cegły nawet te z rozbiórki, kamień czy żwir. Mamy w tej chwili dostępne kamienie czy klinkiery w dziesiątkach kolorów i wielkości i jest z czego naprawdę wybierać. Ponadto możemy również zastosować drewno i tutaj znowu mamy spory wybór zarówno rodzaju jak i koloru drewna. Tutaj jednak wiadomo, że drewno nie jest tak trwałym elementem jak klinkier czy kamień i ścieżki te mają mniejszą żywotność.

 

Jednak moim ulubionym materiałem na ścieżki w ogrodzie i inne nawierzchnie jest żwir, który jest najmniej ingerującym w ogród tworzywem. Nadaje on skromności i delikatności. Ma interesującą fakturę i najróżniejsze kolory, ponadto jest to element w 100% naturalny i ekologiczny. Pod warstwę żwiru możemy położyć włókninę, choć nie jest to warunek konieczny to jednak warto ją zastosować, aby ograniczyć wzrost chwastów i mieszanie się żwiru z ziemią. Ścieżki i inne powierzchnie żwirowe nadają elegancji zarówno ogrodowi jak i całemu otoczeniu.

 

Jeżeli chodzi o tarasy, to tutaj jednoznacznie polecam stosowanie drewna. Na dzień dzisiejszy rodzaje i kolorystyka drewna są olbrzymie. Taras drewniany jest jakby przedłużeniem ciepła, które emanuje z domu i nie ma tutaj co kombinować z innymi materiałami na jego budowę. Tutaj tylko drewno. Warto dodać, że w ciepłe dni, kiedy będziemy tak chętnie przebywać na tarasie, to drewno nie nagrzewa się tak mocno jak inne materiały pod wpływem promieni słonecznych i możemy taras użytkować w każdej porze. Kontakt z drewnianą deską jest znacznie przyjemniejszy od kontaktu z kamieniem czy klinkierem. Nie zapominajmy o solidnej konstrukcji tego tarasu, gdyż możemy na nim jeszcze dodatkowo postawić meble ogrodowe, które moim zdaniem są bardzo dobrym pomysłem.

 

ścieżki w ogrodzie