Trawy ozdobne a szczególnie polecane przeze mnie Miskanty nadadzą każdemu ogrodowi lekkości i elegancji. Są one szczególnie polecane do ogrodów minimalistycznych, kiedy chcemy uzyskać w nich przestrzeń, zwiewność, swobodę i wolność ale również możemy je komponować z innymi roślinami a moim zdaniem szczególnie dobrze można je komponować z małymi drzewami ozdobnymi jak niewielka brzoza, wierzba całolistna, wiśnia piłkowana czy śliwa wiśniowa lub niewielka jabłoń. Ponadto wprowadzają one w naszym ogrodzie element ruchu oraz wygładzają przestrzeń ogrodową.

Trawy ozdobne to rośliny uniwersalne, nie wymagające, bardzo mało chorujące, nie wymagające nawożenia  i co najważniejsze występują ce w różnych wielkościach od 25cm do 250cm wysokości oraz w różnych kolorach przy czym głównie oczywiście w różnych odcieniach zieleni aczkolwiek możemy znaleźć też kolory żółte, kanarkowe czy purpurowe. Ponadto polecane przeze mnie Miskanty są większości odmian mrozoodporne w naszych warunkach.

Zaczynają one swoją wegetację w kwietniu a swoją optymalną wielkość uzyskują w sierpniu i w większości przypadków w tym miesiącu zaczynają swoje kwitnienie i otrzymują pełny kwiatostan czyli puszyste wiechy, imponujące pióropusze i uzyskują walory dekoracyjne. W październiku zmieniają swój kolor na urokliwy kremowy w różnych odcieniach i pozostają takie do następnego okresu wegetacji. Ścinamy je z końcem marca i na nowo zaczynają wyrastać. Trawy ozdobne będą nas zachwycać swoją piękną zielenią zarówno latem jak i wspomnianym kremem jesienią i zimą.

Moimi ulubionymi odmianami traw ozdobnych są trawy o wielkości kompaktowej czyli te, które uzyskują wysokość 150-170cm i należą do nich takie odmiany Miskantów jak : „Morning Light”, „Gracillimius”, Graziella”, „Varegiatus” i „Cabaret”. Są to odmiany najbardziej eleganckie, tworzą zwarte i silne kępy dające wrażenie zarazem lekkości, elegancji i siły.

Również trawy dekoracyjne bardzo ładnie wyglądają w dopasowanych donicach i wówczas możemy takie kompozycje stosować na tarasach, balkonach, wejściach do domów czy w innych miejscach, w których nie ma możliwości wsadzenia ich w grunt. W tym przypadku możliwości kompozycji są w zasadzie nieograniczone.

trawy ozdobne