Lemon garden Ostrów Wlkp

O mnie

Ogrody i wszystko co z nimi było związane były moją pasją i fascynowały mnie już od najmłodszych lat. Uważam, że dobrze zaprojektowany i wykonany przydomowy czy inny ogród jest wizytówką nas samych jaki naszego podejścia do otaczającej nas przestrzeni, zarówno tej najbliższej jak i tej dalszej.

Po przez ładny i zadbany ogród wyrażamy szacunek nie tylko dla nas samych, którzy w tym ogrodzie przebywamy ale i dla naszego sąsiedztwa i miejscowości, w której mieszkamy niezależnie czy to jest miasto, miasteczko czy wieś. Poprzez uroczy i pełny wdzięku ogród poprawimy nie tylko wygląd naszej przydomowej działki ale poprawimy nim również nasze samopoczucie patrząc na niego jak w nim różne rośliny rosną i zmieniają się z biegiem lat i z biegiem różnych pór roku, przybierając coraz to inne kształty i kolory.Nasz ogród czy to przydomowy, czy znajdujący się przy miejscu naszej pracy powinien nam dawać patrząc na niego spokój, odpoczynek, ukojenie, odprężenie i relaks i właśnie to jest moim głównym celem przy projektowaniu ogrodów dla moich klientów. Na tym się głównie skupiam aby mój klient wchodząc do swojego ogrodu i w nim przebywając doznał właśnie tych wszystkich wymienionych doznań.

Skupiając się na czystej definicji ogrodu to „jest to miejsce do uprawy roślin”, zaś rośliny są jedną z nielicznych rzeczy na tym świecie, które wpływają na nas ludzi tylko w sposób pozytywny. Generalnie rośliny dają ludziom i naszej planecie same plusy i korzyści zaś trudno jest wymienić w nich negatywne cechy w stosunku do człowieka czy też ziemi. Trudno jest temu zaprzeczyć i trudno jest z tym dyskutować i dlatego uważam, że ogród w oczywisty sposób musi dawać moim klientom same plusy i korzyści. Ma im dać czystą radość z samego patrzenia na niego.

Ale ogród to nie tylko jak mówi jego definicja że „jest to miejsce do uprawy roślin”, bo fachowo i z sensem wykonany ogród daje im właścicielom poprzez obcowanie z nim zadowolenie z życia, poprawę koncentracji jak i nie bójmy się użyć tego słowa daje im prawdziwą szczęśliwość patrząc na niego i to jest właśnie największy sens ogrodu, ma dać właścicielom zwykłą, pierwotną a nawet wręcz dziecinną szczęśliwość, której nie idzie niczym innym zastąpić.

Ja miałem wielkie szczęście poznać w połowie szarych lat osiemdziesiątych wybitnego polskiego ogrodnika, który jako jeden z nielicznych w tamtym czasie Polaków brał udział w zagranicznych targach, wystawach czy szkoleniach związanych z ogrodnictwem. To on pokazał mi w sowim ogrodnictwie dzisiaj moim zdaniem aż za bardzo popularne ale wówczas mało spotykane takie gatunki i różne odmiany jak cyprysy, tuje czy jałowce.

Pierwsza wizyta w jego ogrodnictwie była dla mnie i nie boję się tego słowa użyć jednym z najważniejszych dni mojego życia, ponieważ dzień ten wydobył ze mnie moją pasję, która trwa do dziś. Był to rok 1986 i wychodząc z tego ogrodniczego „nieba” wszedłem prosto do szarego, nudnego, monotonnego i niezajmującego ogrodniczego „czyśćca”, który otaczał tamtym czasie w mojej dzielnicy 90% wszystkich domów jednorodzinnych. Wówczas zaczęła się we mnie niezgoda na niczym nie wyróżniające się z otoczenia, nużące i bez żadnego pomysłu nasze ogrody, która trwa po dzień dzisiejszy.

projekt-domu-ogrodu

Od mojej pierwszej wizyty w tym ogrodnictwie, która miała miejsce w 1986 minęło już sporo czasu, nasze Państwo, miasta i wsie zmieniły się od tego czasu w sposób zasadniczy i przez każdego zauważalny. Również nasze ogrody otaczające nasze domy, miejsca pracy czy przestrzeń wspólną zmieniły się generalnie na korzyść, ponieważ Polacy coraz bardziej dbają o swoje ogrody i o nich myślą, że to nie tylko ileś tam metrów kwadratowych ziemi na której ma coś rosnąć ale ma rosnąć coś ładnego, przykuwającego uwagę i z sensem rozplanowanego.Patrząc jako osoba, która zajmuje się tym profesjonalnie zauważam jednak, że mając dzisiaj mnóstwo możliwości związanych z kształtowaniem ogrodów, powstaje mimo wszystko nadal zbyt dużo ogrodów dziwnych, zbyt przesadzonych nasadzeniami, obsadzonych za dużo tujami (uważam, że należy je stosować ale nie w tak dużych ilościach jak to się dzieje w naszym kraju), w których mamy za dużo rodzajów roślin. Zaś z drugiej strony w większości ogrodów nie wykorzystujemy dziesiątek odmian roślin od wielu lat dostępnych i unikalnych przez to, że mało kto o nich wie a są na wyciągnięcie ręki.

Współpracując ze mną i powierzając mi swój ogród klient mój dostaje w zamian pewność, że jego wizytówka domu czy innego budynku jaką jest ogród będzie ponadprzeciętny, niepowtarzalny, nietuzinkowy, niepospolity i jedyny w swoim rodzaju.

zapraszamy