Każdy kto staje przed pytaniem co zrobić ze swoim ogrodem, który ma w planie wykonać zadaje sobie pytanie czy wykonać go i urządzić samemu lub z pomocą najbliższych czy zlecić projekt osobie, która zajmuje się tym profesjonalnie od wielu lat i ma w tym bardzo duże i bogate doświadczenie. W tym, krótkim poniższym opisie pragnę zwrócić uwagę na trzy główne zalety wykonania projektu ogrodu w sposób profesjonalny, za pomocą odpowiedniego programu do jego projektowania oraz w sposób pozwalający na jego długoletnie funkcjonowanie bez naszej zbyt dużej ingerencji w jego zasadniczą formę i postać :

1) CZAS – czas, w dzisiejszych czasach jest wyjątkowo cenny i należy do niego podchodzić jak do bardzo ważnego elementu naszego życia, którym należy racjonalnie gospodarować. Stając przed problemem ogrodu przy naszym nowo budowanym domu czy chcąc zmienić już istniejący ogród na coć „nowszego” i „ładniejszego” nie za bardzo do końca wiemy co chcemy, jak chcemy, co możemy posadzić a co nie, ile to ma kosztować, co ma być niskie a co wysokie, jaka ma być kolorystyka roślin, co z czym połączyć a co nie, jakie i gdzie ścieżki zrobić itp. itd. Generalnie mamy jakiś zamysł ale nie jest on do końca pełny i jasny. To właśnie mogę powiedzieć z doświadczenia, że znaczna liczba osób chcąca coś zrobić ze swoim ogrodem ma jakiś pomysł na niego ale nie jest on do końca dla nich klarowny, czytelny i przejrzysty.

Na obecną chwilę mamy w Polsce tysiące i to dosłownie tysiące różnych ogrodowych roślin w sprzedaży i to jest akurat dobre bo mamy wybór a dzięki wyborowi mamy większe możliwości na bardzo dobre zaprojektowanie i wykonanie naszego wymarzonego ogrodu. Niestety w naszym kraju panuje przekonanie, że na ogrodach i ich urządzaniu to się dużo osób zna a jest to całkowicie nieprawda, ponieważ wielu wymądrzających się na ten temat „specjalistów”, których spotkałem na swojej zawodowej drodze nie ma o tym żadnego ale to żadnego pojęcia a ich wiedza o ogrodach jest przekazywana na zasadzie „bo kolega koledze powiedział”, „bo sąsiad powiedział mi, że to tak rośnie”, „bo wuja powiedział mi, że to przy tym nie będzie rosnąć” itp. itd. Generalnie mogę powiedzieć, że nasłuchałem się na temat tylu dziwnych i nieprawdziwych rzeczy, że mógłbym o tym pisać przez kilka dni bez przerwy. Ponadto liczba mitów czy różnych półprawd krążących w społeczeństwie o roślinach i ogrodach jest niesłychanie duża.

Wracając do „czasu” to dla przykładu przytoczę tylko choćby jedną obecnie modną i słusznie odmianę roślin a mianowicie trawy ozdobne przykładowo Miskanty, które często stosuję. Czy zdajcie sobie Państwo sprawę, ze samych Miskantów jest obecnie w Polsce w sprzedaży kilkadziesiąt odmian? Ich wysokości są niesamowicie różne od 50cm do 300cm, występują one w różnych kolorach i w różnych gęstościach, są Miskanty, które będą się nam w niekontrolowany sposób w ogrodzie rozrastać a są takie, których forma pozostanie bez zmian, są ich rodzaje mniej mrozoodporne i całkowicie mrozoodporne i samo zdobycie wiedzy na ten temat kosztuje mnóstwo ale to dosłownie mnóstwo czasu, zaś wiedza, na ten temat którą zdobędziemy korzystając z internetu jest w dużej mierze mocno wątpliwa i czasami ze sobą sprzeczna. Zamiast wgłębiać się w ten temat możemy poświęcić ten czas na inne sprawy, choćby zawodowe. To tylko jeden rodzaj roślin a co z pozostałymi roślinami? Zdajecie  sobie Państwo ile jest potrzeba czasu aby uzyskać pełną wiedzę choćby o kilkunastu różnych rodzajach roślinności? Nie piszę tutaj o tujach czy jałowcach, które do maksimum ograniczam przy moich projektach, ponieważ mamy tego w naszych ogrodach zdecydowanie za dużo i zamiast ich możemy stosować znacznie ładniejsze i efektowniejsze rośliny, które są w tej samej cenie. Chodzi tylko o pomysł a nie o naśladowanie sąsiadów.

2) KOSZTY – dla każdego, kto chce posiadać przy swoim domu ładny i efektowny ogród jego koszt jest jak nie najważniejszym to bardzo ważnym elementem, który bierze pod uwagę. Projekt jak wiadomo kosztuje, ale dzięki temu pierwszemu kosztowi, który jest zrobiony w sposób profesjonalny i zgodny ze sztuką, możemy później uniknąć wielu innych niepotrzebnych kosztów, o których nawet nie mamy pojęcia. Rośliny do naszych ogrodów są z roku na rok coraz droższe, możemy kupić np. jedną roślinę zarówno za trzydzieści złotych, za pięćset złotych czy ponad tysiąc złotych. Spektrum cenowe jest olbrzymie. Możemy nakupić kilkanaście drogich roślin, które w sposób nieodpowiedni nasadzone albo w miejscach do tego nie przystosowanych, będą się słabo rozwijać czy po prostu nam uschną albo będą źle lub nijako wyglądać, gdy w nieprzemyślany sposób lub w niewłaściwym miejscu zostaną posadzone.

Obserwując na co dzień ogrody przy naszych domach widzę całe mnóstwo ogrodów, które są wykonane (cena zakupu roślin i innych elementów) „po dużych kosztach” i dużym nakładzie pracy a ich końcowy efekt jest bardzo skromny, taki sobie i często po prostu nie pasujący do budynku mieszkalnego. Jest cała masa ogrodów, w których roślinność „kłóci” się ze sobą, nie pasuje do siebie i tak jak wcześniej napisałem wiele z tych ogrodów sporo kosztowało. Zlecając projekt ogrodu, klient otrzymuje ode mnie coś co będzie efektowne, nietuzinkowe, pasujące do budynku, profesjonalnie wykonane i w późniejszym etapie wyda na zakup roślin i innych elementów do swojego ogrodu kwotę znacznie mniejszą niż jak by się za to zabrał samemu bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

Osobiście, staram się przy projektowaniu ogrodów stosować roślinność, która jest efektowna, „sprawna w rozwoju”, mało wymagająca, racjonalna cenowo w zakupie i „skuteczna” w okazywaniu swojego piękna oraz, która będzie w dużej mierze dla nas „bezobsługowa”, bo o ile na początku większość z nas deklaruje, że będzie się chciała ogrodem zajmować (obcinanie, podlewanie, cięcia itp. itd. a jest to też czas a jak komuś to będziemy zlecać to będzie to dodatkowy koszt) to jak znam życie to po kilku latach się nam to znudzi i będzie dla nas męczące i będzie do dla nas niechcianym obowiązkiem i dlatego tak ważne jest dla mnie aby rośliny, które rozważam przy projektowaniu ogrodu były jak najbardziej „bezobsługowe”. To samo się też tyczy małej architektury, którą projektuję i on również ma być jak mniej dla nas problemowa a dawać ma efekt ładnego i przyjemnego „designu”, który ma podkreślić charakter naszego ogrodu.

Bez konkretnego projektu, bez planu, bez spojrzenia z zewnątrz możemy w nasz ogród wydać bardzo dużą kwotę a efekt końcowy i tak będzie niezadowalający lub co najwyżej taki sobie. Zlecając zaś projekt to razem łącznie z projektem możemy wydać połowę tego co byśmy wydali a efekt końcowy będzie bez porównania lepszy, nasz ogród będzie miał odpowiedni charakter, odpowiednią „charyzmę”, odpowiednią oryginalność, odpowiednie proporcje, będą w nim rosły rośliny, które swoim wyglądem i odpowiednimi proporcjami nadadzą naszemu otoczeniu to coś czego nie mają inne ogrody, zaś odpowiednio wprojektowane elementy małej architektury jeszcze bardziej podkreślą odmienność i inność od otaczającej nas „tujowo-jałowcowej” rzeczywistości. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy jak ładne rośliny czy krzewy o niesamowitej efektywności możemy zakupić w dobrych i przystępnych cenach. Pewnie wielu z czytających zada mi pytanie, to dlaczego ludzie nie stosują tylu tanich i efektownych roślin, skoro są one tanie i efektywne? Odpowiedź jest bardzo prosta, bo po prostu nie mają o tym wiedzy, do czego przejdę poniżej. Większości z nas wiedza o stosowanych do ogrodu roślinach zamyka się w wymienieniu około góra 20 rodzajów roślin a jak napisałem na początku tego artykułu mamy teraz w sprzedaży tysiące rodzajów roślin.

3) WIEDZA – Z wiedzą na temat ogrodów w Polsce jest bardzo różnie, niby się wiele osób na tym zna, ale jak spojrzymy na rzeczywistość, to widzimy że nie jest z tym najlepiej i nie ma się tutaj co oszukiwać. Nadal w obiegu krąży wiele półprawd, wiele dziwnych zasłyszanych opinii czy „mitów” ogrodowych. Choć chcę podkreślić, że jest z tym z roku na rok coraz lepiej i mamy już w naszym kraju wiele dobrze i oryginalnie wykonanych ogrodów i nie mam tutaj namyśli wielkość ogrodu bo może być ogród bardzo duży, który źle wygląda i jest „rozstrzelony” we wszystkie możliwe kierunki i ogród malutki, który ma 30m2 i wygląda po prostu świetnie. Chodzi o to, że z roku na rok pojawiają się w coraz większej ilości dobre ogrody z dobrze wpasowaną roślinnością i z dobrze wpasowaną małą architekturą. Również świadomość mieszkańców naszego kraju z roku na rok rośnie co do swojego wyobrażenia o ogrodach. Generalnie jest coraz lepiej w tym temacie ale i tak nie jest to jakaś duża skala tego zjawiska. Poprawia się to w sposób systematyczny ale powoli.

Ja osobiście nie dziwię się, że ludzie o ogrodach mają w Polsce bardzo powierzchowną wiedzę, bo niby skąd ją mają mieć, skoro na co dzień nie zajmują się tym zawodowo a jak zaczną się interesować sprawami ogrodowymi to i tak na dobrą sprawę nie mają skąd tej wiedzy czerpać, bo ludzi, którzy się na tym znają profesjonalnie jest tak naprawdę bardzo mała i ograniczona ilość a za to jest cała masa różnej maści „doradzaczy”, „opowiadaczy” i innych „specjalistów”, którzy utrwalają w ludziach błędne i szkodliwe przekonania, które ni jak się mają do rzeczywistości związanej z szeroko pojętymi ogrodami.

Odnośnie wiedzy na temat ogrodów jest tak, że osoba która chce zakupić roślinność i zorientować się co i jak i co z czym ma „powiązać” w swoim ogrodzie, i chce uzyskać odpowiedzi jak dana roślina będzie rosnąć, jaka uzyska docelową wielkość, jak się będzie przebarwiać, jak i kiedy kwitnąć, kiedy i gdzie ją przycinać, w którym miejscu ją posadzić, czy jest mrozoodporna itp. itd. w większości przypadków pierwsze swoje kroki kieruje ku najbliższemu centrum ogrodniczemu a tam z odpowiedziami i doradztwem może być różnie. Tutaj chcę mocno zaznaczyć, że są centra ogrodnicze, gdzie wiedza właścicieli czy też pracowników jest na wysokim lub bardzo wysokim poziomie ale jest to mniejszość a nie większość. Powtarzam jeszcze raz, to jest mniejszość a nie większość. Generalnie w większości tych centrów wiedza na tematy ogrodnicze jest bardzo powierzchowna i w zasadzie jest ona ograniczona do kilku rodzajów tuji, jałowców czy kilku rodzajów kwiatów zaś o pozostałe rośliny lepiej nie pytać, bo co sklep możemy o tej samej roślinie dostać inną odpowiedź. Sam będąc wielokrotnie świadkiem gdzie klient pytał się „o coś” pracownika czy właściciela dostawał taką odpowiedź, że lepiej by było dla tego klienta aby jej w ogóle nie dostał, bo nie jest wstydem dla nikogo mając setki roślin w sprzedaży powiedzieć coś w stylu „zorientuję się i dam odpowiedź” a nie wciskać od razu coś na siłę i dorabiać do tego dziwną historię. Czy myślicie że większość ludzi sprzedających rośliny w centrach ogrodniczych jest w stanie powiedzieć jak wymieniona przez Was roślina będzie (pomijam tuje i jałowce, chociaż i z tym tez może być różnie) wyglądała np. wiosną a jak jesienią? Czy jaką osiągnie docelową wielkość? Jeżeli tak myślicie, to jesteście w wielkim błędzie!

To, że w powyższych centrach ogrodniczych jest bardzo różnie z doradztwem to ja nie zniechęcam aby tam nie kupować, wręcz przeciwnie należy tam kupować, bo gdzie indziej mamy  kupić czy zamówić rośliny do naszego ogrodu ale przed zakupem należy się skontaktować z kimś, kto wie o co chodzi w tym temacie, co się na tym zna i po wykonaniu projektu ogrodu, który zawiera dokładny spis roślin z ich nazwami i ilością i konkretnym umiejscowieniem wówczas udać się po konkretny zakup i nie dać się wmanewrować w temat, że tej danej rośliny teraz nie ma ale mam podobną i to jest w zasadzie to samo co wprojektowane a nawet i lepsze. Niestety tak z reguły nie jest. Jeżeli już zamawiamy rośliny, to trzymajmy się dokładnie tego co jest wprojektowane, najwyżej za tym poczekamy lub kupimy w innym miejscu, bo taki podobny „zamiennik” może nam później zwyczajnie popsuć charakter i wizerunek tego co chcieliśmy mieć i uzyskać w naszym ogrodzie. Tak więc jeszcze raz powtarzam nie dajmy się zwodzić częstemu stwierdzeniu sprzedających, że tego akurat teraz nie mam ale mam to i to jest to samo a nawet i lepsze. Tak po prostu nie jest.

 

ogród