Donice ogrodowe i inne ozdoby dobrze dobrane w odpowiedniej kolorystyce i wymiarach oraz odpowiednio wkomponowane w nasz ogród mogą stanowić jego szczegółowe uzupełnienie. Obecnie na rynku dostępna jest do wyboru bardzo szeroka gama donic wykonanych z różnych materiałów. Mamy do wyboru donice ceramiczne, betonowe, kamienne czy drewniane a o donicach z pvc czy z innych tworzyw sztucznych nie będę się rozpisywał bo z doświadczenia wiem, że one po prostu źle wyglądają i są nie trwałe.

Wybierając donice do ogrodu czy innych miejsc wokół naszego domu polecam wybrać donice ciężkie, stabilne i masywne, których nie przewróci wiatr oraz stosować ich mniejszą ilość o większych gabarytach, ponieważ muszą one być widoczne i stanowić konkretną i precyzyjną ozdobę zaś małe niestabilne jawią się jako nie wiadomo do końca co to jest i co to ma być i po co to ma być. Preferuje stosowanie donic ceramicznych i betonowych koniecznie mrozoodpornych, ponieważ musimy sobie zdać sprawę, że duża donica łącznie z ziemią i rośliną waży kilkadziesiąt kilogramów i wynoszenie jej na zimę do pomieszczenia i wstawianie jej na wiosnę na ogród stanowi z mojego doświadczenia nie lada problem z uwagi na swoją wagę.

Wybierając donice najpierw musimy pomyśleć co będziemy w nią sadzić, ponieważ należy je dobierać do wielkości bryły korzeniowej danej rośliny oraz musi ona mieć koniecznie na spodzie otwory odpływowe do odprowadzania wody, gdyż ich nie mając rośliny zaczną w niej po prostu gnić od nadmiaru wilgoci. Również musimy pomyśleć o drenażu a w tym celu moim zdaniem najlepszy jest piasek na spodzie donicy.

Donice i inne ozdoby ogrodowe nie mają być jednym z głównych elementów ogrodu ale mają stanowić jego niewielkie uzupełnienie taki swojego rodzaju mały design ogrodowy. Tak jak wspomniałem wcześniej preferuję duże donice w małej ilości ale i tak te duże donice należy wkomponować w taki sposób aby nie były od razu zauważalne i żeby nie były na pierwszym planie naszego ogrodu, mają grać rolę drugoplanową a nawet trzecioplanową. Mają być widoczne dopiero przy głębszym i wnikliwszym spojrzeniu na ogród i dom. Mają one sprytnie przyciągnąć uwagę a nie w sposób nachalny wybijać się na pierwszy plan.

Jeżeli chodzi o kolorystykę donic ogrodowych i innych elementów ozdobnych to albo kolorystyka ma nawiązywać do elewacji naszego domu i być w jakiś sposób spójna z ogrodem lub idąc w przeciwnym kierunku możemy zastosować kolorystykę bardzo skrajną i mocno odmienną od tego co nas otacza ale stosując ostrą kolorystykę zalecam stosowanie jej w mocno ograniczonych ilościach choć ma ona bez wątpienia swój urok i jest obecnie na czasie. Do przykładu mając białą elewację możemy w bliskiej okolicy naszego domu, garażu czy budynku gospodarczego zastosować kolorystykę donic ostro niebieską czy żółtą. Bardzo dobrze w takiej kolorystyce donic wyglądają wsadzone w nie trawy ozdobne jak różnego rodzaju Miskanty. Daje to taki powiew świeżości i lekkości. Stosując donice ogrodowe musimy się jednoznacznie zdecydować czy mają być one kolorem zbliżone do elewacji czy skrajnie przeciwne bo zastosowanie jednych i drugich wprowadza chaos i to po prostu źle wygląda i robi niepotrzebne zamieszanie w naszej przestrzeni.

Wybierając donice ogrodowe miejmy na uwadze wzornictwo oraz materiał, z którego są wykonane ponieważ będzie to element, który ma po prostu dobrze wyglądać. Do minimalistycznych ogrodów bardzo dobrze pasują ich błyszczące powierzchnie w jaskrawych kolorach i proste linie, zaś do ogrodów bardziej tradycyjnych będą pasowały donice w różnych odcieniach koloru ceglastego o okrągłych kształtach. Generalnie donica ogrodowa powinna być wysoka na minimum 50cm ale zalecam wyższe zaś średnica powinna wynosić minimum 30cm ale zalecam o większej średnicy.

Co do roślin, które zamierzamy w nie umieścić to tutaj mamy szerokie spektrum możliwości, ponieważ bardzo znacząca ich liczba może w donicach dobrze rosnąć przez długie lata i nie chcę się za bardzo rozpisywać na ten temat, ponieważ byłby to temat prawie bez końca. Uważam, że w jednej donicy powinna być umieszczona jedna konkretna roślina i nie jestem zwolennikiem wsadzania do donic kilku roślin w tym jednej dużej a dwóch małych itp. itd. Dana roślina musi być do danej donicy odpowiednio dopasowana wielkością. Ja przyjąłem taką zasadę, że roślina w donicy powinna być mniej więcej podobnie wysoka i podobnie szeroka jak ona. Świetnie w donicach wyglądają trawy ozdobne, o których była wcześniej mowa, ponieważ ze względu na ich różne odmiany mają one różną wielkość i gęstość i można je idealnie dobrać.

Oczywiście oprócz donic możemy umieścić na naszym ogrodzie i inne ozdoby ogrodowe, które są dostępne na rynku i które dobrze dobrane będą dobrze w nim wyglądały ale pamiętajmy o zachowaniu umiaru i zdrowego rozsądku tak aby nie przytłoczyły one swoją ilością i kształtami naszego otoczenia.