Jeżeli zobaczymy czym z czystej definicji jest barwa to jest to w szerszym znaczeniu całościowe pojęcie dotyczące odbioru opisywanych wrażeń, zaś w węższym znaczeniu jest to jakościowe określenie odbieranego światła. Barwy możemy podzielić na proste i złożone oraz na podstawowe czyli pierwszorzędne i wtórne czyli pochodne i wynikowe. Najważniejszym zmysłem człowieka jest bez wątpienia wzrok, który pozwala nam właśnie rozróżniać niezliczone kolory i odcienie wszystkiego tego co nas otacza w tym oczywiście kolory i odcienie ogrodu. Zmysł wzroku jest nazywany „królem” zmysłów, który zbiera informacje o otoczeniu i pozwala nam poznawać świat i poznawać jego bogactwo. Co ważne wzrok jako zmysł receptoryczny jest codziennie atakowany przez dosłownie miliony bodźców, spośród których nasz mózg wybiera te najbardziej warte zainteresowania. Oczy rejestrują obraz z pewnych odległości, dzięki czemu mamy informacje o wielu obiektach i kształtach jednocześnie. Za pomocą wzroku odbieramy ponad 80% informacji o otaczającym nas świecie tak więc samo przez się barwy w ogrodzie są bardzo istotnym i jednym z najważniejszych elementów projektowanego ogrodu.

Barwy ogrodu są równie istotne podczas wykonywania projektu ogrodu jak kolory ścian w mieszkaniu. Zastosowanie zbyt wielu środków wyrazu na niewielkim obszarze może sprawiać wrażenie chaosu i spowodować, że ogród nie będzie funkcjonował zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Dane zestawienie barw może wywołać różnorodne odczucia np. chłodu lub ciepła, harmonii lub niepokoju, dlatego tak istotne jest aby dokładnie przemyśleć założoną koncepcję. Bardzo istotny jest również kolor budynku mieszkalnego, który w ogrodzie będzie stanowił dominantę. Warto pamiętać, że zharmonizowanie tych kolorów oraz przewodniej barwy roślin wywoła wrażenie równowagi i uporządkowania. Projekt ogrodu powinien mieć oczywiście jedną barwę dominującą lub jej odcienie i nie więcej niż kilka innych barw, które będą stanowiły dodatek do głównej bazowej barwy. Jeżeli myślimy o dominującej i przewodniej barwie ogrodu to zdecydowana większość ludzi ma na myśli od razu zieleń ale w dzisiejszych czasach nasz ogród wcale nie musi zostać zdominowany przez zieleń a kolor zielony i jego odcienie może stanowić co najwyżej dodatek lub w ogóle może go nie być. Choć ja osobiście uważam, że kolor zielony jest dobrym kolorem jako kolor bazowy projektu ogrodu.

Można zaprojektować ogród, którego najważniejszą barwą będzie kolor bordowy i możemy w tym przypadku zastosować bardzo dużą ilość roślin zarówno większych jak i mniejszych czy wyższych lub niższych w tym właśnie kolorze takich jak  jak np. berberys, buk pospolity purpurea, jabłoń royalty, klon palmowy, śliwę wiśniową, perukowiec royal purple, pęcherznicę diabolo, rozchodnik royal carpet, żurawkę czy bez czarny purple. Mając tak szeroki wybór roślin w przykładowym powyższym kolorze wcale nie musimy dodawać w tym przypadku już innych kolorów.

Również idąc za powyższym możemy wykonać projekt ogrodu, którego najważniejszą albo nawet jedyną barwą będzie kolor żółty i jego różne odcienie i w tym przypadku możemy zastosować takie rośliny ozdobne jak np. surmię aurea, tawułę japońską goldflame, jaśminowiec aureus, dereń aurea, cis pospolity aurea, brzozę brodawkowatą golden cloud czy klon jesionolistny odessanum.

Podając powyżej dwie barwy, w którym możemy zaaranżować ogród chciałem uzmysłowić, że jak by się zdawało kolor zielony wcale nie musi być zawsze bazowym i wiodącym kolorem naszego ogrodu i nie musimy być na niego zawsze skazani, co nie znaczy że ma nim nie być i w większości przypadków zapewne nim będzie i słusznie, bo żaden inny kolor nie kojarzy się nam z ogrodem jak właśnie kolor zielony i wszystkie jego odcienie. Generalnie kolor zielony będzie pasował zarówno do ogrodu nowoczesnego jak i ogrodu klasycznego, z tym że w obu przypadkach będziemy musieli zastosować inne rodzaje zielonych roślin, ponieważ do ogrodu nowoczesnego i minimalistycznego będą pasowały całkowicie inne rodzaje i gatunki roślin niż do ogrodu klasycznego czy naturalistycznego. Również musimy wziąć pod uwagę wielkość i wysokość budynku mieszkalnego aby dobrze do różnych wielkości i wysokości dobrać nasze rośliny. W ogrodach nowoczesnych i minimalistycznych stosując jako główny kolor zielony,  możemy do niego dobrać rośliny, które będą stanowiły dodatek w kolorach zimnych czyli rośliny błękitne, niebieskie, fioletowe czy białe. Zaś w ogrodach klasycznych do dominującego zielonego koloru możemy dobrać jako dodatkowe rośliny w kolorach ciepłych czyli czerwone, pomarańczowe, różowe czy żółte. Generalnie zasada jest taka, że w ogrodach nowoczesnych łączymy zieleń z kolorami zimnymi a w ogrodach klasycznych łączymy zieleń z kolorami ciepłymi.

Nie mając konkretnego dla naszej działki projektu ogrodu najczęstszym błędem jaki popełniamy tworząc ogród jest dobór pojedynczych roślin nie tworzących wcześniej założonej ogólnej koncepcji. Przez to wybieramy przypadkowo drzewa i krzewy o różnych barwach i fakturze liści nie dopasowanych do siebie a przecież to one tworzą szkielet i rdzeń kompozycji ogrodu. Czerwone, żółte, zielone i niebieskie liście różnych gatunków połączone razem stworzą obraz, na którym nie będzie wiadomo gdzie należy skupić wzrok. Barwy ciepłe i jasne skupiają na siebie wzrok, rozjaśniają i akcentują miejsce jednocześnie skracając perspektywę. Zimne natomiast poszerzają perspektywę i doskonale wtapiają się w tło zieleni. Należy pamiętać iż ogród jest takim obrazem, który odbieramy gównie zmysłem wzroku, dlatego kolory są jego podstawą.

Stosując podczas wykonywania projektu ogrodu różne jego barwy roślin możemy wykonać wiele kolorystycznych „sztuczek” i tak np. rośliny otaczające ogród, stanowiące jego ściany powinny mieć stonowane kolory aby na ich tle mogły się wybić rośliny, które będą stanowić tzw. bijące serce ogrodu i które będą w nim najważniejsze. Gama barw od łagodnej turkusowej zieleni aż do błękitów stworzy iluzję oddalania się krajobrazu naszego ogrodu. Jaskrawo ulistnione rośliny posadzone w środkowej części zbyt długiego ogrodu mają zdolność optycznego skracania perspektywy ale zastosowanie ich jako ramy czy ściany dla określonej przestrzeni będą wyglądały zbyt agresywnie. Ten powszechny błąd projektowy pociąga za sobą późniejsze trudności w doborze odpowiednich gatunków roślin do innych części ogrodu. Barwy postrzegane jako ciepłe czyli żółta, pomarańczowa i czerwona mogą zmienić charakter wnętrza ogrodu na bardziej przyjazny użytkownikom. Radosny nastrój kojarzący się nieodmiennie z tą gamą barw, sprawia że nadaje się do stosowania wszędzie tam, gdzie najważniejsze jest budowanie atmosfery luzu i radości. Barwy postrzegane jako chłodne czyli błękity, niebieskie i fiolety dają wrażenie eleganckich, spokojnych i sprawiają, że dana przestrzeń jest odbierana jako reprezentacyjna.

Kolory w ogrodzie powinny być spójne i trzeba pamiętać, że podczas projektowania ogrodu koniecznie musimy wziąć ten element pod uwagę. Tak jak pisałem powyżej nagromadzenie zbyt wielu kolorów w ogrodzie może sprawiać wrażenie chaosu i to właśnie właściwy i umiarkowany dobór barw zapewnia harmonijną i spójną aranżację ogrodu. Jeżeli szukamy rozwiązań oryginalnych w projektowaniu ogrodów ale mniej popularnych, możemy dobierać rośliny tak, aby ich kolory tworzyły kompozycję monochromatyczną, czyli utrzymaną w jednej tonacji. Taka aranżacja ogrodu albo pojedynczej rabaty wygląda bardzo efektownie i okazale. Pamiętajmy, że kolory ogrodu będą miały wpływ na nasze samopoczucie bo od dawna wiadomo, że kolory ciepłe czyli czerwienie, pomarańcze i żółcie pobudzają nas i jesteśmy przy nich bardziej „rozkalibrowani”, zaś kolory zimne czyli różne odcienie zieleni, błękitu i niebieskiego uspokajają nas i łagodzą emocje. Osobiście nie jestem zwolennikiem mieszania w jednym ogrodzie w jego centralnym miejscu czy widocznym punkcie barw ciepłych i zimnych, choć w niektórych małych jego detalach może to dobrze wyglądać ale jeszcze raz podkreślam, że nie powinno to dotyczyć całego ogrodu tylko poszczególnych i wybranych jego małych elementów, które nie będą wpływały na całokształt naszego ogrodu i odbieranego przez nas widoku na tenże ogród.

Jak wiadomo ogród to nie tylko rośliny, tak więc nie tylko one decydują o barwie ogrodu. Ważne znaczenie ma też kolor elementów architektury ogrodowej. Podczas wykonywania projektu ogrodu możemy eksperymentować nie tylko z formą ale i barwą elementów architektury ogrodowej. Nie bójmy się zatem odważnych zestawień bo jest to nowy kierunek. Barwy Ścianek i murków odgrywają w ogrodzie ważną rolę, ponieważ łączą go w całość i zmieniają proporcje. Kolorowe detale uratują mało efektowny ogród a ładny uczynią jeszcze piękniejszym. Pamiętajmy jednak, że decydując się na żywe kolory i akcenty możemy łatwo otrzeć się o kicz i dlatego przedtem należy się dokładnie i dwa razy zastanowić jak i co z czym połączyć, bo przy dobrym połączeniu da nam to niesamowity efekt, zaś przy złym połączeniu będzie to „gryzło” nasze oczy.

Dobrze zaprojektowany ogród powinien cieszyć nasze oczy przez cały rok, nawet wtedy kiedy nie kwitną w nim kwiaty, drzewa oraz inne krzewy, czy stracą kolor trawy ozdobne i inne rośliny dlatego powinniśmy używać jak najwięcej gatunków zimozielonych, które będą tak samo wyglądać we wszystkie pory roku. Do moich ulubionych roślin zimozielonych należy przede wszystkim : laurowiśnia zimozielona, bukszpan wiecznie zielony, ligustr pospolity, ognik szkarłatny, barwinek pospolity, różanecznik, trzmielina, żurawka, kalina sztywnolistna czy moja ulubiona juka karolińska. Oczywiście roślin zimozielonych jest znacznie więcej i długo by o tym pisać ale przez to chciałem zaznaczyć, że zimą i jesienią nasz ogród wcale nie musi wyglądać na szary, pusty i smutny. Dobrze zaprojektowany ogród nawet zimą czy szarą jesienią może cieszyć oko i dawać nam radość i pozytywne myślenie.

Podczas wykonywania projektu ogrodu należy również wziąć pod uwagę to, że ogród zmienia się w czasie, rozrasta się, przybiera różne barwy. Jest to nierozerwalne i związane z cyklem życia poszczególnych roślin oraz rozwojem samego ogrodu. Na różnego rodzaju obrazach i obrazkach najczęściej pokazywane są rośliny w pełni kwitnienia kiedy ich kolor jest najbardziej efektowny lub na jesieni, gdy ich liście przybierają fantazyjne czerwono złotawe odcienie. W rzeczywistości przez większą część sezonu dominują inne kolory. Barwa roślin zależna jest od fazy rozwoju : jest inna przed kwitnieniem a inna podczas przekwitania, gdy roślina zasycha i blaknie. Projektując ogród warto zaplanować tło dla roślin kwitnących. Tłem tym mogą być większe krzewy i drzewa. Dobierając odpowiednią kolorystykę tła, można wyselekcjonować rośliny o różnych terminach kwitnienia. Zapewni to interesujący efekt barwny przez cały sezon.

Zmienność barw w ogrodzie kojarzy się przede wszystkim ze zmianami pór roku. Przez wyróżnienie barw dominujących można tak dobrać rośliny, by ogrodowi nadać koloryt odpowiadający danej porze roku. Wiosną dominują jasne, seledynowe i soczyste zielenie traw i liści. Lato przybiera ciepłe, jaskrawe, intensywne i nasycone barwy. Jesienią barwy stają się jeszcze bardziej soczyste niż latem, barwy żółte przechodzą w złote, pomarańczowe w czerwone a czerwone w brunatne. Zaś zima to pora kontrastów np. czerwone owoce odbijają się na tle białego śniegu lub zimozielonych krzewów.