W naszym ogrodzie możemy zastosować niezliczone kombinacje różnych roślin, możemy je łączyć w wielorakie kompozycje i dobierać rośliny w różne proporcje wielkościowe, możemy je dobierać pod względem kolorystyki, ich naturalnego kształtu i formy czy funkcji ozdobnych, które właściwie są najważniejszym, kluczowym i priorytetowym zagadnieniem jeżeli chodzi o sens ogrodu. Oczywiście że każdy z nas, który myśli o swoim nowym ogrodzie ma w głowie to, że ozdobność i atrakcyjność roślin ma stanowić pierwszoplanową i decydującą rolę ponieważ to one kreują charakter, oblicze i istotę a nawet ducha naszego ogrodu. Ja zawsze uważam, że każdy ogród powinien być na swój sposób specyficzny i dobierając do niego rośliny i małą architekturę pamiętam o tym aby poprzez ten odpowiedni dobór nadać mu swoistą osobowość, nadać mu to coś aby odróżniało go od innych, nadać mu swoisty „temperament” i swoistą „jednostkowość”. Również odpowiednio dobrana w wyważony sposób mała architektura ogrodowa może podkreślić wizerunek naszego ogrodu i nadać mu odpowiedni zrównoważony rys.

Tak jak napisałem powyżej ozdobność i atrakcyjność roślin grają pierwszoplanową rolę w naszym ogrodzie i jest to fakt bezsporny i niezaprzeczalny i tym się należy kierować ale dobierając do nowo projektowanego ogrodu roślinność musimy spojrzeć na całokształt czyli na wielkość ogrodu, jego sąsiedztwo, ogrodzenie działki, styl naszego domu czy innego budynku, nawierzchnie, wjazdy, rośliny na działkach sąsiednich  itp. itd. i wówczas kiedy na to wszystko razem patrzymy i mamy to wszystko przed sobą dobieramy rośliny jak najbardziej atrakcyjne i ozdobne ale w taki sposób aby były one zarówno odpowiednio dobrane proporcjonalnie jak i ilościowo w stosunku do całej powyższej reszty, którą musimy brać pod uwagę. Najważniejszą zasadą doboru roślin jest to, że na początku nie wybieramy się do centrum ogrodniczego i wybieramy to co najbardziej się nam optycznie podoba i potem to w przypadkowy sposób sadzimy (tak jest niestety w większości przypadków) ale najpierw patrzymy na nasz ogród i wszystko co go otacza, bierzemy pod uwagę nawet kilkadziesiąt rodzajów roślin, wykonujemy symulacje jak one będą się nam komponować razem ze sobą i z otaczającym otoczeniem z czego na końcu wybieramy kilka, kilkanaście które wykorzystujemy na końcowe nasadzenie. Należy bezwzględnie pamiętać o docelowej wielkości jaką mają osiągnąć nasze ogrodowe rośliny oraz o ich proporcjach względem samych siebie i względem otoczenia. Ozdobność i atrakcyjność roślin w sposób niezaprzeczalny będzie nadawała odpowiedni charakter naszemu ogrodowi ale tylko wtedy kiedy będzie ona w odpowiednich ilościach i wielkościach dobrana i wkompnowana.

Dobierając roślinność do naszego ogrodu możemy się również zastanowić nad tym aby dobrana roślinność stanowiła zarazem funkcję osłaniającą i wyciszającą. Kiedy nasz ogród znajduje się bezpośrednio w sąsiedztwie ruchliwej ulicy a jest to często spotykana sytuacja to ozdobność i atrakcyjność roślin możemy połączyć z ich funkcją osłaniającą i zarazem wyciszającą. Funkcja osłaniająca może zarówno zakryć nam niespecjalnie ładne ogrodzenie, bałagan na sąsiedniej działce, na który nie chcemy patrzeć czy zwykły uliczny ruch samochodowy i ma to olbrzymie znaczenie dla naszego codziennego samopoczucia, bo w końcu po to mamy ładny ogród aby nim się cieszyć i w nim wypoczywać a nie stresować się impulsami i bodźcami wzrokowymi i słuchowymi płynącymi z zewnątrz z poza naszej działki, które mają bardzo duży wpływ na nasze zmysły. Roślin, które mogą stanowić zarazem funkcję ozdobną i osłaniającą jest cały szereg i nie chcę tutaj wymieniać konkretnych rodzajów, ponieważ na tą kwestię należy zawsze spojrzeć indywidualnie w połączeniu z szeregiem innych czynników wynikających z charakteru budynku, jego sąsiedztwa czy wielkości różnych składowych elementów znajdujących się na naszej działce i poza nią. Na nasz ogród zawsze ale to zawsze musimy patrzeć jako na jedną całość połączoną z budynkiem i jedno z drugim musi być ze sobą w pewien mniej lub bardziej subtelny sposób ze sobą połączone i zespolone a wręcz jestem zwolennikiem tego aby było to ze sobą jak najbardziej zunifikowane i złączone.

Mała architektura ogrodowa to niewielkie obiekty, zwiększające funkcjonalność otoczenia domu czy innego budynku lub je upiększająca. Również ma ona służyć celom rekreacyjnym i wypoczynkowym. Należą do niej między innymi tarasy, murki, ścieżki, wiaty, pergole, altany, markizy, osłony ogrodowe, piwniczki itp. itd. Uważam że jak najbardziej powinniśmy stosować w naszych nowo tworzonych ogrodach dobrze dobrane elementy tej architektury ale z nią nie przesadzać i ma ona stanowić delikatny i odpowiednio wyważony dodatek do roślin i domu. Bardzo ciekawym elementem małej architektury, który często stosuję podczas wykonywania projektów są proste niewysokie murki ozdobne wykonane np. z cegły klinkierowej odpowiednio dobranej kolorystycznie pod elewację domu i na tle takiego dekoracyjnego murku możemy nasadzić roślinność, która na jego tle będzie bardzo dobrze wyglądać i stanowić dobry przykład ogrodowego „designu”. W swoich projektach zawsze staram się unikać wprojektowania dużych stałych grillów ogrodowych w centralnych miejscach ogrodu a tak najchętniej to nie umieszczałbym bym ich nigdzie w ogrodzie, ponieważ najzwyczajniej uważam, że one źle wyglądają. Jak już chcemy w ogrodzie grillować to uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest jak najmniejszy, przenośny rozkładany grill. Ja osobiście nie rozumiem tego polskiego zachwytu i uwielbienia do grillowania i popisywania się coraz to nowszym, większym i droższym grillem. Sam nie grilluję, bo tego nie lubię i unikam spotkań przy grillu jak tylko mogę bo mnie to najzwyczajniej w świecie ani nie pociąga ani nie daje jakiejkolwiek radości czy przyjemności. Wracając do tematu małej architektury to jej bardzo dobrym i użytkowym rodzajem są pergole szczególnie w ich nowoczesnych formach. Możemy w nich umieścić dobrze dobrane meble ogrodowe jak krzesła, stoły czy niewielkie szafki. Ponadto dobrze dobrana pergola może stanowić idealne, doskonałe i znakomite połączenie domu z ogrodem.

Dobór roślin i małej architektury dla naszego projektowanego ogrodu nie może być dokonywany w sposób przypadkowy i w oderwaniu od budynku czy otoczenia. Musimy to zrobić w sposób spokojny, spójny i przemyślany i ma to być dobrane i wprojektowane tak aby mała architektura pasowała do zastosowanych roślin i odwrotnie i na dodatek i rośliny i mała architektura pasowały do budynku. Wszystko razem ma ze sobą współgrać i stanowić jedną zrównoważoną całość, która da nam radość z obserwowania każdego jej szczegółu. Bardzo często obserwuję w naszych ogrodach jakieś małe elementy architektury przy których rosną olbrzymie świerki lub odwrotnie duże elementy architektury przy których rosną malutkie rośliny i jedno z drugim się zakłóca i zwyczajnie do siebie nie pasuje a z budynkiem to już nie ma nic wspólnego. Dlatego stosując małą architekturę w naszym ogrodzie  musimy od razu dostosować do niej odpowiednią docelową roślinność w odpowiedniej docelowej kolorystyce

Również ważną sprawą podczas doboru roślin jest zasada wielokrotności i powtarzania roślin. Polega to na tym, że o wiele lepiej dla wyglądu naszego ogrodu będzie to, że zastosujemy mniejszą ilość rodzajów roślin a będą nasadzone obok siebie te same rodzaje rośliny lub będziemy powtarzać np. dwie odmiany w jednym rzędzie. Moim zdaniem w ogrodzie powinniśmy stosować nie więcej niż 15 rodzajów roślin. To jest optymalna liczba, która pozwoli na takie wycentrowanie naszego ogrodu  że z jednej strony nie będzie za jednostajnie a z drugiej strony ograniczając się do tej liczby nie wprowadzimy zbyt dużego „rozkalibrowania” ogrodu, nie będzie on wówczas zbyt chaotyczny i rozstrzelony w różnych kierunkach. Również bardzo dobrym rozwiązaniem jest grupowanie tych samych roślin na małej powierzchni i wówczas wydzielamy w naszym ogrodzie np. kwadrat 2mx 2m i nasadzamy w nim kilka lub kilkanaście (zależy od docelowej wielkości) tych samych roślin. Daje to spektakularny efekt jakby „zielonej fontanny” wypływającej z gruntu. Możemy takich miejsc wydzielić na naszym projektowanym ogrodzie kilka w regularnych lub nieregularnych odstępach i kształtach. To jest tylko jeden z przykładów doboru roślin a tych przykładów może być tyle ile nam podsunie wyobraźnia.