Obecnie kiedy nasze ogrody zmieniają w coraz większym stopniu swoją funkcję z gospodarczej na wypoczynkową i ozdobną to coraz większą rolę podczas projektowania ogrodu zabiera nam myśl w jakim miejscu mamy rozlokować i rozmieścić meble ogrodowe oraz z jakiego materiału mają one być wykonane i ile powierzchni ogrodu mają one zajmować. Również ważną kwestią podczas wyboru mebli ogrodowych jest to czy mają one być jak najbardziej widoczne czy wręcz przeciwnie będziemy chcieli je umiejscowić w takim miejscu aby w ogóle nie było ich widać i żeby nie wywierały optycznego i wizualnego wpływu na nasz projektowany czy istniejący ogród. Choć meble ogrodowe powinny być przede wszystkim komfortowe i trwałe, to nie można absolutnie zapomnieć o ich estetyce.

Meble ogrodowe mają nam dostarczyć i zapewnić z jednej strony wypoczynek, wygodę i relaks a z drugiej strony mają zdobić nasz ogród czy taras oraz stanowić zarazem element kompozycji i dekoracji projektowanego ogrodu a najlepiej jest połączyć obie funkcje która będzie z mebli ogrodowych tworzyła „funkcjonalną dekorację” i stanowić będzie ciekawy i nietuzinkowy rodzaj wyposażenia naszej prywatnej, zielonej przestrzeni ogrodowej. Projektowanie i urządzanie ogrodu czy tarasu to sprawa bardzo indywidualna i zależy zawsze od konkretnego ogrodu i domu ale przy zakupie mebli ogrodowych warto się kierować pewnymi zasadami i regułami, ponieważ meble ogrodowe są nieodzownym elementem architektury ogrodu i aranżacji tarasu.

Dopasowanie i wkomponowanie mebli ogrodowych jest moim zdaniem najważniejszą kwestią patrząc z punktu projektowanego ogrodu i osobiście uważam, że meble ogrodowe składające się przeważnie z kliku elementów (stół, krzesła, fotele, leżaki, sofy, parasole itp.) powinny być jak najbardziej wyraziste i jak najbardziej uwidocznione na naszym ogrodzie i powinny stanowić w jak największym stopniu swoisty rodzaj ogrodowego „designu”. Nie jestem za tym aby chować meble ogrodowe gdzieś w kąt, gdzieś za drzewa czy inne rośliny ale mają one według mnie być jak najbardziej widoczne, mają nadać naszemu projektowanemu czy istniejącemu ogrodowi koloryt, kształt, wizerunek czy prezencję. Musimy również pamiętać, że meble ogrodowe będą służyły zarówno do wypicia filiżanki kawy jak i do spotkań z przyjaciółmi czyli musimy założyć przy ich zakupie odpowiednią ilość różnych elementów czy wielkość stołu itp. Osobiście doradzam zakup mebli cięższych, stabilnych o trwałej wieloletniej konstrukcji i choć będą one stanowiły dla nas kłopot ze względu na swój ciężar przy ich wnoszeniu na wiosnę i wynoszeniu na jesień ale za to będą one stanowiły trwały element. Musimy również wygospodarować miejsce do ich przechowywania poza sezonem, ponieważ jakby nie patrząc zajmują one trochę przestrzeni.

Kolejnym ważnym aspektem podczas projektowania ogrodu i doboru do niego mebli ogrodowych jest miejsce ich usytuowania czyli czy nasze meble będą stały pod gołym niebem i będą cały czas narażone na różne zmienne czynniki atmosferyczne jak deszcz czy słońce czy będą one umieszczone np. pod zadaszeniem tarasu czy innym stworzonym zadaszeniem na naszym ogrodzie. Dzisiaj na rynku mebli ogrodowych są już dostępne meble które mogą być umiejscowione na naszym ogrodzie przez cały rok i nie muszą one być chowane do suchych i zamkniętych pomieszczeń na zimę. Są one wykonane z materiałów jak np. technorattan lub np. meble ogrodowe wykonane z metalu czy aluminium. Ja osobiście polecam do projektowanego ogrodu meble wykonane z aluminiowych stelaży na których znajdują się wygodne siedziska z poduszkami. Meble ogrodowe aluminiowe łączą w sobie nowoczesny design z praktycznym zastosowaniem i są odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Ponadto dobrane w odpowiednim kolorze wraz z parasolem wprowadzają one do naszego ogrodu lekkość, zgrabność i proporcjonalność a z drugiej strony stanowią dobrą ozdobę naszego ogrodu. Odradzam stosowanie mebli drewnianych ze względu na to, iż wymagają one corocznej konserwacji różnymi lakierami, bejcami czy farbami a ponadto wprowadzają one do naszego ogrodu element ciężkości.

Przed zakupem mebli ogrodowych musimy na naszym ogrodzie przewidzieć na nie miejsce i zastanowić się nad ich stylem. Projektując ogród i meble do niego nie możemy zapomnieć o tym aby i ogród i meble pasowały razem do siebie a nie „gryzły” się ze sobą. Kiedy decydujemy się na ogród nowoczesny i minimalistyczny, w którym zastosujemy np. dużą ilość traw ozdobnych wówczas musimy do tego dostosować meble ogrodowe o lekkiej konstrukcji i w jasnych kolorach, zaś jeśli decydujemy się na ogród naturalistyczny czy klasyczny wówczas możemy w nim zastosować meble o cięższej konstrukcji wykonane z rattanu czy drewna i w ciemniejszych kolorach. Generalnie ogród, meble ogrodowe i dom powinny stanowić razem spójną całość i być ze sobą w pewien sposób połączone, zintegrowane i scalone. Wzornictwo mebli powinno współgrać z otaczającą przestrzenią i powinno być odpowiednio wkomponowane w sąsiednie elementy ogrodu ale zarazem meble ogrodowe mają być widocznym i zdecydowanym elementem projektowanego ogrodu czyli mają być na tyle spójne z ogrodem i budynkiem aby go nie zdominować a z drugiej strony mają być dość wyraźne aby stanowiły one wyraźny design naszego ogrodu. Styl mebli powinien być dopasowany do wielkości naszego ogrodu i miejsca, w którym chcemy je postawić.

Nawet najbardziej zadbany, wypielęgnowany i zachwycający ogród nie będzie mógł spełniać swoich funkcji, jeżeli nie wyposażymy go w odpowiednie meble ogrodowe. Po to właśnie dbamy o przydomową przestrzeń, by służyła nam nie tylko do podziwiana ale również do wypoczynku i obie funkcje ogrodu musimy podczas jego projektowania dobrze, stosownie i trafnie połączyć. Podczas doboru mebli ogrodowych oprócz ich „designu” musimy wziąć pod uwagę ich solidność wykonania, odporność na warunki atmosferyczne, wygodę i estetykę. Do mebli ogrodowych możemy dodać ciekawe dopełnienia takie jak hamaki, huśtawki czy wiszące fotele i niezależnie od ich designu mają w sobie „to coś” i wydają się lekkie, zwiewne i nieziemsko wygodne. Zestaw dobrych mebli ogrodowych kosztuje dzisiaj nawet kilka tysięcy złotych a i za kilkanaście tysięcy możemy znaleźć i przed ich zakupem warto się dobrze zastanowić i przemyśleć wszystko to co od takiego zestawu oczekujemy.

Mając na myśli meble ogrodowe to ich fenomenalnym, doskonałym i fascynującym uzupełnieniem są niezwykle w Polsce rzadko stosowane paleniska ogrodowe, które możemy ustawić obok naszych mebli i je tym uzupełnić. Dla mnie palenisko ogrodowe jest fantastycznym, efektownym i doskonałym elementem architektury projektowanego ogrodu. Paleniska ogrodowe to próba powrotu do  korzeni, do spotkań towarzyskich przy ognisku. Ognisku, które jest zamknięte w nowoczesnej i prawie niezniszczalnej formie. Paleniska ogrodowe przypominają mi beztroskie czasy dzieciństwa. Palenisko ogrodowe jest w Polsce prawie całkowicie pomijanym elementem ogrodu na rzecz bardzo przeze mnie nie lubianego grilla. Ja generalnie nie wiem skąd w naszym kraju wziął się ten bezsensowny kult grillowania. Otwarcie sezonu grillowego, zamknięcie sezonu grillowego, przecież to jest jakiś absurd, o którym często słyszę. Generalnie do mebli ogrodowych nie mieszałbym elementów do grilla, bo grill to nie jest mebel! Wracając do tematu to na zakończenie chciałem polecić firmy, z których podobają mi się meble ogrodowe to np. angielska firma „Alexander Rose”, holenderska firma „Borek” czy również holenderska firma Max & Luuk.