Łączenie, aranżowanie, spajanie, scalanie i komponowanie roślin ze sobą podczas projektowania ogrodu wymaga przede wszystkim wiedzy jak dane rośliny będą wyglądały za trzy lata, za pięć lat czy za piętnaście lat, ponieważ jest to niezbędna i najważniejsza dla nas informacja, która pomoże nam w odpowiednich wymiarach je od siebie rozmieścić, ulokować i rozplanować oraz zorganizować ich późniejsze nasadzanie w odpowiedni sposób. Musimy przede wszystkim wiedzieć i być zaznajomionymi z tym jak dane projektowane rośliny będą wzrastały i rosły w przyszłości czyli jaką osiągną docelową wielkość i wysokość, jaką osiągną maksymalną szerokość, jak się będą rozrastały czy w jakich miesiącach następuje ich kwitnienie oraz jaki kolor będą one miały np. na wiosnę czy na jesień, bo wiele dzisiejszych ozdobnych roślin ogrodowych całkowicie inaczej wygląda wiosną a jesienią a różnica ta głównie dotyczy ich koloru i kwitnienia ale nie tylko.

Dla mnie idealną kompozycję i konfigurację połączonych roślin ze sobą stanowią trawy ozdobne, małe kompaktowe drzewa liściaste i ładne duże kształtne kwiaty jak np. hortensje. Dla przykładu mogę podać kompozycję i konfigurację, którą bardzo często używam w swoich projektach i która jest bardzo efektowna i niepowtarzalna i składającą się z ośmiu rodzajów roślin takich jak : trawy ozdobne : miskant Gracilimius, miskant Morning Light oraz trawa pampasowa Rosea; drzewa ozdobne liściaste takie jak : wierzba ozdobna Pendula, wiąz Geisha oraz brzoza brodawkowata Youngii i do tego dochodzą dwa rodzaje kwiatów takich jak : hortensja Magical Candle i hortensja Annabelle Strong. Połączenie tych roślin ze sobą jest moim zdaniem kwintesencją i istotą tego po co łączymy ze sobą rośliny w naszym projektowanym ogrodzie a łączymy je ze sobą po to aby nadać naszemu ogrodowi „to coś” oryginalnego co jest  stworzone tylko dla naszego ogrodu a co za tym idzie jest stworzone tylko dla nas abyś my się mogli tym w prosty sposób nacieszyć bo ładny ogród wykonujemy po to aby można było się cieszyć z jego oglądania. Powyższy przykład swoistego połączenia roślin jest o tyle dobry, że wszystkie zawarte w tym połączeniu rośliny osiągają podobną docelową wysokość, szerokość i końcową formę mimo iż są z całkowicie różnych rodzajów.

Łączymy różne rodzaje roślin ogrodowych ze sobą ale oczywiście w przemyślany sposób i z daleko do przodu wybiegającą wyobraźnią po to aby stworzyć w naszym projektowanym ogrodzie coś co będzie niecodzienne i nieprzeciętne, co będzie stanowiło niewymowny i bezprzykładny format naszego najbliższego otoczenia. Dobre i sensowne połączenie różnych roślin ze sobą ma nam dać niezwykły i osobliwy charakter naszego ogrodu, którego nie sposób będzie porównać z czymkolwiek innym. Ponadto powinniśmy łączyć ze sobą rośliny o podobnym sposobie ich pielęgnacji co ma bardzo duży wpływ na ich późniejszy rozwój. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o tym, że nie wszystkie rośliny możemy łączyć ze sobą, nie wszystkie się do tego nadają a co najważniejsze nie powinniśmy łączyć zbyt wielu rodzajów roślin ogrodowych, ponieważ wprowadzi to niepotrzebne zamieszanie i ogród będzie się wydawał pozbawiony jakby rdzenia czy swoistego charakteru. Zbyt wiele różnorakich roślin pod względem wyglądu, wzrostu czy koloru wprowadzi do naszego ogrodu chaos, tak więc należy w tym zachować umiar i skromność. Również ważną sprawą jest utrzymanie w miarę jednolitej kolorystyki i jeżeli chodzi o kolorystykę roślin to moim zdaniem należy w tym być jak najbardziej powściągliwym i wstrzemięźliwym. Kolorystyka połączonych ze sobą roślin powinna być jak najbardziej dyskretna i zgodna ze sobą i taka wręcz ascetyczna razem ze sobą i wobec siebie.

Tak, jak napisałem powyżej, że najlepsze połączenia roślin ze sobą stanowią trawy ozdobne, nieduże dekoracyjne drzewa liściaste i kształtne kwiaty, to oczywiście nie tylko takie rośliny możemy łączyć projektując ogród ale i tak uważam, że ta powyższa kompozycja będzie dla naszego ogrodu najbardziej atrakcyjna i unikatowa wobec wszystkiego na około co nas otacza a co dotyczy ogrodu. Dobrym połączeniem ze sobą roślin jest również łączenie ze sobą berberysów, bukszpanów wieczniezielonych i ligustrów. To jest również dobra kompozycja ale wobec pierwszej jest zbyt „przyciężkawa” i pasuje do ogrodów bardziej klasycznych a mniej nowoczesnych ale niewątpliwie i ona ma swój ponadprzeciętny urok i jest również ciekawą opcją. Kolejną dobrą kompozycję połączeniową stanowią różnego rodzaju drzewa ozdobne owocowe jak ozdobne jabłonie, wiśnie czy śliwy. Jest to połączenie bardzo rzadko spotykane, ponieważ w Polsce drzewa ozdobne owocowe są mało popularne a szkoda ponieważ stanowią one genialne i nietuzinkowe rośliny dla naszego ogrodu i możemy tymi drzewami zastępować np. wszechobecne w naszym kraju z niewiadomego powodu i nadmiernie sadzone wszędzie tuje. Wracając do ozdobnych drzew owocowych to ich fenomenalne połączenie ze sobą stanowią : śliwa wiśniowa Pissardii, jabłoń ozdobna Royal Beauty i wiśnia japońska Kiku Shidare. Połączenie tych drzew da naszemu projektowanemu ogrodowi jedyny w swoim rodzaju nieszablonowy, zdumiewający i wyróżniający się efekt, ponieważ takie połączenia są w Polsce jak do tej pory rzadkością.

Łącząc ze sobą rośliny uważam, że powinny one być w jakiś harmonijny sposób pogrupowane i na jednym ogrodzie możemy stworzyć kilka wydzielonych miejsc aby nasadzać tam i łączyć te rośliny ze sobą w różnych kompozycjach wielkościowych i kolorystycznych. Np. w jednym wydzielonym miejscu lokujemy trawy ozdobne, wierzby ozdobne i hortensje w drugim wydzielonym miejscu łączymy ze sobą w jedną kompozycję ozdobne drzewa owocowe itp. itd.  i takich różnych wydzielonych miejsc na łączenie roślin może być kilka a ilość zależy od wielkości działki. Ja uważam, że dane rośliny w jednej aranżacji powinny być jak najbliżej siebie posadzone i tworzyły na naszym ogrodzie tak zwany „efekt fontannowy” wobec na około istniejącego np. trawnika czy powierzchni z ozdobnego kamienia czy żwiru.

Kolory łączonych ze sobą roślin ozdobnych są bardzo ważne i mają decydujący wpływ na estetykę i docelowy charakter projektowanego ogrodu oraz podkreślają styl i zwiększają jego harmonię. Pomimo, że dobór kolorów roślin to kwestia indywidualnego gustu, intuicji, smaku i wyczucia to jednak warto się zawsze trzymać kilku podstawowym zasadom. Prawidłowo i zgodnie z zasadami zaprojektowany ogród charakteryzuje się naturalnością, spójnością, dobrze zaplanowaną kolorystyką i zabarwieniem. Każdy kolor ma przyporządkowane znaczenie i w określony sposób wpływa na nasze samopoczucie. Aranżacje ogrodów ze względu na dominujący kolor i barwę roślin możemy podzielić na monochromatyczne, które wykorzystują jedna wiodącą i dominującą barwę i kolorystykę (jedna barwa i jej różne odcienie) i wielobarwne przy czym z ogrodami wielobarwnymi należy być powściągliwym, ponieważ możemy tutaj łatwo przeholować z ilością barw. Generlanie ogrody wielobarwne powinny mieć w swoim docelowym założeniu nie więcej niż trzy, cztery barwy plus odcienie tych barw. Przy czym należy bezwzględnie pamiętać, że dbałość o kolory dotyczy nie tylko naszych ogrodowych roślin ale dotyczy także poszczególnych elementów małej architektury ogrodowej, ogrodzeń, ścieżek oraz budynków.

Jeżeli chodzi o aspekt łączenia ze sobą roślin, to ważnym tutaj elementem nie związanym bezpośrednio z roślinami jest wybór materiału i koloru nawierzchni do naszego projektowanego ogrodu. Tutaj można skorzystać z jaśniejszych odcieni względem sadzonych roślin co pozwoli nam łatwiej uwidocznić ozdobność łączonych ze sobą roślin. Czasem bardzo dobry efekt można uzyskać wybierając kontrastowe kolory w porównaniu z ogrodzeniem i budynkami. Ważne jest przy łączeniu roślin ze sobą aby zachować tak zwany „złoty środek” i nie używać nadmiernie jednej barwy w aranżacji oraz nie przesadzać z różnorodnością. Dlatego też każdy projekt ogrodu musi mieć swój odpowiedni rys i charakter i być dopasowany do całości otoczenia oraz nie powinien nadmiernie wychylać się w którąś ze stron ale jednak musi mieć swoją odmienność i wyrazistość tak aby był on postrzegany jako coś interesującego i przykuwającego uwagę w sposób może nie nadmierny i nachalny ale w subtelny i intrygujący.