Żywopłoty, które są dobrze zaprojektowane i dobrze nasadzone oraz zadbane są bardzo dobrym przykładem nowoczesnego ogrodowego „designu”. Jak sama nazwa wskazuje żywopłot jest to ogrodzenie z żywych dekoracyjnych roślin lub krzewów, które sadzimy z reguły w granicach naszej działki ale projektując ogród i mając na niego dobry pomysł możemy je umieścić dosłownie w każdym miejscu ogrodu oczywiście zachowując jego odpowiednie proporcje i kolorystykę oraz dopasowując go do reszty ogrodowej całości. Żywopłoty są moim zdaniem w naszym kraju zbyt mało wykorzystywane w naszych ogrodach a szkoda ponieważ wprowadzają one dyskretność i taktowność do naszej najbliższej przestrzeni życiowej. Wprowadzają one również swoistego rodzaju minimalizm, spokój i umiarkowanie co do kolorów, wielkości i bryły. Dają poczucie kompleksowego rozwiązania oraz harmonii panującej na naszym ogrodzie. Nadają one pewnego rodzaju szyku i przejrzystego układu.

Wykonując projekt ogrodu, w którym chcemy umieścić żywopłoty, nie mamy w zasadzie żadnych ograniczeń a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia i pomysłowość. Żywopłoty mogą mieć różną formę, różną wysokość, różną gęstość, bardzo dużą gamę kolorów i możemy w jednym żywopłocie posadzić jeden rodzaj roślin lub łączyć kilka różnych roślin ze sobą. Prawidłowo założony żywopłot stanie się gęstą, zieloną lub w innym kolorze osłoną naszej działki i ogrodu. Generalnie mamy dwa zasadnicze rodzaje żywopłotów i nie chodzi tu o rośliny ale o to, czy będą one formowane czyli strzyżone czy nie formowane. Generalnie i jedna i druga opcja jest dobra pod warunkiem, że wiemy jak będzie to pasowało do reszty naszego projektowanego ogrodu i jakich do tego użyjemy roślin. Ważną informacją podczas projektowania żywopłotu jest równomierne jego nasłonecznienie ponieważ wymaga on równego naświetlenia tak aby na całej swej długości jednakowo wzrastał. Żywopłoty tworzą gęste, nienaturalne pędy, które konkurują ze sobą o słońce i wodę. Oprócz oczywistej funkcji ozdobnej żywopłoty mają jeszcze cały szereg innych zalet ponieważ chronią nas przed kurzem, spalinami i osłaniają nas przed porywami wiatru, zasłaniają przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów oraz dają nam poczucie intymności w naszym ogrodzie oraz czynią przydomowe otoczenie bardziej przytulnym.

Żywopłoty dzielimy na również na te, które składają się z roślin iglastych i na te, które składają się z roślin liściastych. Żywopłoty nasadzone z roślin iglastych mają tą zaletę, że zimą zachowują swój kolor i nie gubią liści ale moim zdaniem wyglądają one znacznie mniej dekoracyjnie i nie mają tej lekkości i delikatności co żywopłoty nasadzone z roślin liściastych. Należy też pamiętać, że istnieją też rośliny liściaste, które są zimozielone ale na dzień dzisiejszy jest ich zbyt mały wybór. Jeżeli chodzi o odmiany żywopłotu, które przez cały rok oprócz wzrostu w zasadniczy sposób nie będzie się zmieniała ich kolorystyka i co za tym idzie ich kształt i forma to możemy do nich zaliczyć żywopłoty składające się z takich roślin jak : bukszpan wieczniezielony, żywotnik, żywotnik zachodni, cis pośredni, cyprysik, irga, jałowiec, jałowiec skalny, jałowiec pospolity czy suchodrzew chiński. Żywopłoty, które będą zrzucały liście na zimę składają się z takich roślin jak : berberys, berberys Thunberga, buk pospolity, forsycja pośrednia, grab pospolity, irga błyszcząca, jaśminowiec, pięciornik krzewiasty, pigwowiec czy tawuła. Ponadto możemy wykonać projekt ogrodu gdzie zastosujemy w nim żywopłoty składające się z naturalistycznych kompozycji, których widzimy w naszych ogrodach bardzo mało a dają one znakomity efekt wizualny dla naszych oczu. Rośliny jakie możemy zastosować do naturalistycznej kompozycji żywopłotu to np. bez czarny, dereń biały, ognik, mahonia pospolita, lilak pospolity, laurowiśnia wschodnia, krzewuszka, kalina, irga rozkrzewiona czy hortensja ogrodowa.

Projekt ogrodu, w którym mamy zamysł umieścić żywopłot musi mieć zdefiniowany docelowy kolor i barwę żywopłotu, ponieważ będzie on bardzo widocznym, wpływającym i rzutującym na całość elementem. Zabarwienie i koloryt żywopłotu składającego się z roślin liściastych będzie się zmieniał w czasie co również musimy wziąć pod uwagę. Należy również tak dobrać wielkość i barwę żywopłotu aby stanowił on pewnego rodzaju połączenie ogrodu z budynkiem oraz żeby jego wielkość była wypośrodkowana i kompatybilna z wielkością budynku czy powierzchnią działki. Jeżeli chodzi o kolor i barwę projektowanego żywopłotu to tutaj również mamy do wyboru bardzo dużą gamę ich zabarwienia. Mogą mieć one kolor od bardzo jasno zielonego do bardzo ciemno zielonego, mogą występować we wszystkich odcieniach czerwieni czy koloru bordowego, mogą mieć kolor żółty, kanarkowy czy różowy tak więc zawsze coś będziemy w stanie dopasować zarówno do nowo projektowanych ogrodów czy do starych, w których chcemy coś zmienić i nadać mu nową jakość, kształt i formę. Moim zdaniem do nowoczesnych brył budynków pasują żywopłoty w kolorze zielonym w różnych jego odcieniach, zaś do budynków bardziej klasycznych pasują żywopłoty w kolorze czerwonym czy bordowym w różnych ich odcieniach. Oczywiście jest to podział symboliczny, ponieważ do każdego projektu ogrodu należy podejść indywidualnie i kolor, wielkość czy forma żywopłotu musi być zawsze dopasowana do konkretnej sytuacji, powierzchni działki czy wysokości budynku oraz do pozostałych roślin jakie chcemy nasadzić w jego sąsiedztwie.

Żywopłot, który jest w Polsce nie doceniany i mało wykorzystywany ma bogatą historię, ponieważ już w czasach neolitu czyli pięć tysięcy lat temu był wykorzystywany przez człowieka, który rozgraniczał pola uprawne niskimi krzewami i jest on generalnie jednym z pierwszych pomysłów ludzkości jeżeli chodzi o ogrodnictwo ozdobne czy gospodarcze a z reguły bywa tak, że pierwsze pomysły są najlepsze i tutaj w zasadzie się nic nie zmieniło, tylko że społeczeństwo o nim jakby zapomniało a szkoda, bo dobrze, z pomysłem zaprojektowany żywopłot da nam niesamowicie dobry i efektowny końcowy „design” naszego ogrodu ale da nam również spektakularne efekty estetyczne. W zależności od charakteru posesji tak jak pisałem wyżej można wybrać spontaniczny żywopłot nieformowany, który stwarza wrażenie naturalności i romantyczności lub też misternie przycinany „zielony” płot, który emanuje swoją elegancją i „czystą” linią i jest to o tyle ważna decyzja, że podejmując ją musimy spojrzeć jakby z góry na cały nasz ogród i na budynek mieszkalny tak aby wszystko było ze sobą splecione i żeby jedno z drugim stanowiło uzupełniające się puzzle. Moją ulubioną rośliną na żywopłot jest Laurowiśnia wschodnia, która ma cały szereg zalet i w zasadzie żadnych wad. Jest ona w zasadzie całkowicie mrozoodporna, jest zimozielona i ma zielone pędy, na których osadzone są skórzaste, grube i błyszczące liście, które nie opadają na zimę a co najważniejsze może ona być wykorzystywana na żywopłot jako nieformowana jak i formowana i obie formy żywopłotu z tej rośliny wyglądają doskonale, bez zarzutu i fantastycznie.

Ogromne i wielorakie bogactwo przeróżnych gatunków i odmian drzew i krzewów żywopłotowych nadających się na żywopłoty daje nam prawie nieograniczone możliwości w zakładaniu zielonych ścian w ogrodzie i daje nam prawie nieograniczone możliwości podczas wykonywania projektu ogrodu w którym zakładamy umieszczenie naszej zielonej osłony. Tutaj chciałem nadmienić, że na żywopłoty nadają się jak najbardziej różne odmiany drzew liściastych takich jak buk zwyczajny, grab pospolity, lipa drobnolistna, klon pospolity i wiele innych drzew, które możemy spotkać w ich naturalnym środowisku. Charakteryzują się one bardzo gęstym ulistnieniem i wprowadzają one powiew lekkości do naszego ogrodu. Oczywiście odradzam nasadzenie żywopłotu z tui, bo jest tego w naszym ogrodach stanowczo za dużo i ludzie sadzą je w nadmiernych ilościach dosłownie wszędzie a efekt z nich jest taki sobie. Jak najbardziej możemy również łączyć różne rośliny ze sobą w jednej lub dwóch żywopłotowych liniach. Możemy w jednym rzędzie posadzić rośliny o mniejszej wysokości a tuż za nimi rośliny o większej wysokości i będą one wtedy stanowiły taki dwustopniowy żywopłot, który może się np. charakteryzować mocną odmianą kolorystyczną czy gęstością lub formą.

Projekt ogrodu, w którym będzie umieszczony żywopłot musi również uwzględniać czas w jakim osiągnie on swoją docelową wysokość i swoją docelową gęstość, ponieważ rośliny, które na jego uformowanie zastosujemy znacznie się różnią pod względem tempa przyrostu i innych parametrów, które musimy wziąć pod uwagę tak aby wzrastał on nam symetrycznie z innymi nasadzonymi roślinami i tworzył z nimi jednolitą fazę wzrostu. Taka ściana zieleni jaką stanowi nasz dobrze zaprojektowany i nasadzony żywopłot pomoże ukonstytuować ścieżki i alejki, połączyć i rozdzielić strefy ogrodu. Ponadto żywopłoty bardzo pozytywnie wpływają na człowieka ponieważ stwarzają odpowiedni mikroklimat, zapewniają idealną wilgotność i są wspaniałymi producentami tlenu. Dzięki żywopłotom możemy kreatywnie zarządzać przestrzenią w ogrodzie ale jednak największą uwagę powinniśmy zwrócić na estetykę danych rozwiązań.