Ogrody modernistyczne idealnie i doskonale komponują się i współgrają z budynkami o nowoczesnej i prostej architekturze oraz o płaskich dachach i minimalistycznych ogrodzeniach. Projektując ogród modernistyczny powinniśmy przede wszystkim zachować jego geometryczność formy i patrzeć na niego pod tzw. „kątem prostym” oraz musimy dostosować roślinność czyli drzewa, krzewy czy żywopłoty do pozostałych kształtów budynku jak i jego otoczenia. W ogrodzie modernistycznym tak samo ważna jak roślinność jest również mała architektura. Tutaj nie powinno być przewagi roślin a powinien być zachowany stan równości pomiędzy nasadzeniami a pozostałymi elementami ogrodu. Rośliny nie powinny przytłaczać swoim istnieniem tylko być dopełnieniem tego ogrodu. Jest to idealny ogród dla osób, które nie mają czasu na częstą pielęgnację zieleni ale chcą się natomiast w ogrodzie relaksować. Dominującym charakterem tego ogrodu powinna być równowaga pomiędzy ilością roślin a ilością architektury ogrodowej. Jedno nie może przytłaczać drugiego.

               Projekt ogrodu w stylu modernistycznym musi być przede wszystkim prosty, elegancki i schludny z założenia i to jest podstawa, na której musimy operować aby stworzyć ogród w tym dokładnie stylu. Szczególnie istotne w tej konwencji są geometryczne ramy. Miejsca, w których nasadza się roślinność, są wyszczególnione za pomocą ram wykonanych z samych roślin albo zrobionych przy pomocy specjalnie wytyczonej przestrzeni w ramach dopełnienia często w postaci murków, krawężników czy obrzeży i właśnie te ramy są chyba najbardziej charakterystyczną cechą ogrodu modernistycznego, ponieważ powoduje to, że geometryczność w takim ogrodzie zostaje dodatkowo uwypuklona i wyeksponowana. Projekt ogrodu modernistycznego musi być konsekwentny, precyzyjny, uniwersalny i elegancki co zapewnia mu cały czas dużą popularność. Dodatkowo mała architektura np. w kolorze bieli, szarości czy antracytu bardzo sprawdzi się w takim ogrodzie i nada mu mocno nowoczesnego stylu tak często występującego dzisiaj w naszych nowych ogrodach. Dzięki małej architekturze jak np. niskim murkom możemy delikatnie i dostojnie zaakcentować początki i zakończenia geometryzowanej przestrzeni ogrodowej albo wyznaczyć sposób przecinania osi układów symetrycznych lub asymetrycznych.

               Tak więc, jeżeli chcemy mieć wokół swojego domu czy innego budynku ogród modernistyczny to przy jego projekcie musimy wziąć przede wszystkim pod uwagę to, że wprowadzamy geometryczną kompozycję układu przestrzennego i zakładamy plan osiowo symetryczny ale równoważący się. Musimy pamiętać, że w ogrodzie modernistycznym znacząco dominuje zieleń a rośliny przycinane są prosto. Powinno się maksymalnie dążyć do tego aby skontrastować zieleń trawników z jasną nawierzchnią, która wywołuje i przywołuje poczucie ładu i szyku. Również jak najbardziej możemy założyć oczko wodne w kształcie kwadratu lub prostokątu. Musimy również wybrać elementy dekoracyjne, które zaakcentują jego początki i zakończenia i będą nam ukazywały osie ogrodu. Projektując taki ogród należy postawić na schludność i elegancję ponieważ ogród modernistyczny jest w swej naturze powściągliwy i umiarkowany i stąd też musimy się powstrzymać od umieszczania w nim zbędnych elementów. Musimy przede wszystkim zachować prostotę i umiar oraz jak najbardziej musi skorelować ogród z istniejącym budynkiem. To musi być proste ale jednoznaczne połączenie. Taki ogród na pierwszy rzut oka musi się wydawać powtarzalny i usystematyzowany po przez nadany mu jeden kierunek nasadzeń roślin  i jeden kierunek małej architektury maksymalnie zbliżonej do budynku. Roślinność w takim ogrodzie nie powinna przekraczać kilku odmian roślin i to najlepiej roślin podobnych do siebie. Bardzo fajnymi roślinami, które dobrze się wkomponowują w ten typ ogrodu są bukszpany, laurowiśnie, ligustry czy miskanty oraz coraz częściej wykorzystywany w Polsce bambus.

               Bardzo fajną sprawą, która przykuwa uwagę w tych ogrodach jest to, że w ich układzie przestrzennym możemy zwielokrotniać różne figury jak kwadraty czy prostokąty oraz punkty podkreślające ważne miejsca. Powoduje to przejrzystość układu takiego ogrodu i podkreśla jego nowoczesną formę. Wykonując projekt ogrodu w stylu modernistycznym musimy zdecydować się na proste, mocne i odważne jego rysy oraz zdecydowane kształty i dotyczy to zarówno roślin jak i architektury ogrodowej. Barwy roślin muszą być świeże i soczyste a kontrasty mocne i widoczne. Inne elementy ogrodu powinny być wprowadzane z umiarem w myśl zasady im lepiej tym mniej. Ogrody modernistyczne (mała architektura, nawierzchnie i dodatki) powinny się przede wszystkim charakteryzować przeważnie kolorystyką jasną w kierunku szarej i monochromatyczną. Monotonię koloru można przełamać jakimś kontrastowym akcentem typu murek, ścianka czy ciekawe meble ogrodowe o jaskrawej kolorystyce. W takich ogrodach mogą się pojawić barwy niespotykane dotychczas w ogrodach jak fiolet, róż, pomarańcz czy błękit. Ja osobiście jestem zwolennikiem dodawania w umiarkowany sposób takich detali o ostrych i wyraźnych kolorach aby przełamać istniejącą monotonię. Tutaj w dodawaniu kolorowych elementów również powinna być zasada czy coś dodajemy ale im mniej tym lepiej.

               Wykonując projekt ogrodu modernistycznego musimy mieć koniecznie na uwadze, że projektowane w nim rośliny, na równi z pozostałymi martwymi elementami ogrodu stanowią tworzywo architektoniczne całego założenia. W doborze roślin bardzo istotną sprawą jest ich przekrój, wysokość i barwa oraz powinny one być w większości roślinami zimozielonymi. Ogród modernistyczny jest doskonałym rozwiązaniem na aranżację niewielkiej działki w mieście i powinien stanowić integralną część budynku oraz stanowić przedłużenie jego architektury. Oglądany z wnętrza domu może być traktowany jako dodatkowe ogrodowe „pomieszczenie” i dlatego warto w nim zastosować takie same materiały jakich użyto przy wykańczaniu budynku mieszkalnego. Jako nawierzchnię w takim ogrodzie zamiast trawnika lub na przemian można stosować drewno, ponieważ daje ono efekt ciepła. Rośliny dla takiego ogrodu wybieramy bardzo rozważnie i jeżeli chcemy w nim zastosować drzewa to zdecydujmy się na ich formy miniaturowe, karłowate i kolumnowe, których korony możemy formować np. w kwadraty czy prostokąty. Ograniczajmy ich liczbę na korzyść oryginalności i atrakcyjności. Doskonale sprawdzą się też pnącza, ponieważ nie zajmują wiele miejsca a dzięki nim zyskamy zielone powierzchnie wertykalne. Również ważną rzeczą przy projektowaniu tego typów ogrodów jest powtarzalność zaprojektowanych kluczowych elementów i warto abyśmy w kilku miejscach powtórzyli motyw przewodni, który sobie obierzemy. Np. jeżeli obraliśmy sobie kluczowy element jako kwadrat, w którym nasadzone są gęsto laurowiśnie czy bukszpany to powtórzmy takie rozwiązanie w kilku miejscach a co najmniej jeszcze jednym. Takich przykładów oczywiście może być bardzo dużo a zależy to tylko od naszej wyobraźni.

               Jedną z najważniejszych i kluczowych zasad modernizmu jest gra światła i cienia. Podczas urządzania ogrodu możemy operować nie tylko różnymi roślinami i małą architekturą ale także światłem i cieniem. Układ kompozycji naszego ogrodu planujemy ze świadomością, w jaki sposób będą rozkładać się i zmieniać cienie drzew, elementów, murów czy zadaszeń w ciągu całego dnia. Przykładowo efektowne zadaszenie sytuujemy tak, aby rzucało ono cień na duże i gładkie powierzchnie. Możemy także uzyskiwać ciekawe efekty przy zastosowaniu światła sztucznego. Ważne jest również aby wykonując projekt ogrodu modernistycznego zastosować w nim akcenty pionowe. Niech nasze horyzontalne układy rabat urozmaicają strzeliste formy krzewów czy wysokich traw. Możemy również zastosować pojedyncze drzewa o charakterystycznych pokrojach jako pionowe akcenty. Jeżeli chodzi o nieroślinne elementy takiego ogrodu to powinny być one przede wszystkim z betonu, metalu lub szkła np. betonowe podwyższone rabaty, betonowe płyty jako nawierzchnie ścieżek i tarasów lub same tarasy wykonane z surowego betonu. Metal zaś stosujemy jako akcent. Również dobrze na takim ogrodzie sprawdzi się stal nierdzewna, która z surowym betonem stanowi doskonałe i nowoczesne połączenie idealnie pasujące do takiego ogrodu. Szkło możemy stosować w formie kolorowych kruszyw czy wypełnień gabionów. Na rzadziej uczęszczane ścieżki naszego ogrodu możemy zastosować jako nawierzchnię szklane panele czy płytki. Bardzo ciekawie wyglądają również także różnego rodzaju szklane ścianki działowe ogradzające taras czy zakątek wypoczynkowy.

               Ogród w stylu modernistycznym może być zaprojektowany również tak, że będą w nim zastosowane tylko rośliny jednego rodzaju. Możemy np. zastosować jedynie trawy ozdobne takie jak miskanty w kilkunastu odmianach lub karłowate drzewa owocowe ozdobne w kilku rodzajach. Miskanty mogą mieć bardzo różną wysokość i zróżnicowane barwy przez co optycznie ogród taki będzie się wydawał jakby nasadzone w nim były najróżniejsze rośliny. Stosując taki zabieg w ogrodzie będziemy mogli obserwować w nim równomierny wzrost, czas kwitnienia jak i przebarwianie się wszystkich roślin naraz. Projekt ogrodu wykonany z zastosowaniem właśnie jednego typu roślinności jest obecnie bardzo popularny w sztuce planowania przestrzeni i powoduje to iż ogród ten jest elegancki, uporządkowany oraz bardzo dostosowany do nowoczesnych stylów projektowania budynków. Oczywiście nie tylko miskanty czy drzewa owocowe mogą stanowić jednolity rodzaj roślin na naszym ogrodzie ale również nadają się do tego wszystkie krzewy i drzewa, które możemy stosować jako żywopłoty. Ponadto ozdobne drzewa liściaste są dobrym pomysłem na jednolite tło. Z reguły nasadzenia roślinne w ogrodzie takim są mało zróżnicowane a zieleń ma pasować do elementów nieożywionych takich jak ściany, ogrodzenia czy budynki.

               Równe żywopłoty, symetryczne pasy zieleni i wyraziste kopuły krzewów to najważniejsze składniki i komponenty ogrodu w stylu modernistycznym. Te ostatnie są szczególnie ważne ponieważ przełamują surowy i konsekwentny wystrój a także dodają całości lekkości. Ogród taki to piękno prostoty i harmonia natury. Aranżacja takiego ogrodu nie jest trudnym zadaniem tylko należy wiedzieć dokładnie co i jak ma być ze sobą zgrane, bo hasło „mniej znaczy więcej”, które odnosi się w tym przypadku do rodzajów, kształtów, przedmiotów i kolorów to najlepsza recepta na udaną realizację. Tak więc, prostota, elegancja, oszczędność formy i minimalizm to główne i zasadnicze cechy, które musimy mieć na uwadze projektując ogród w tym modnym obecnie stylu. Powyższy ogród musi mieć również jedną ważna zaletę a mianowicie wymaga małych nakładów pracy przynajmniej w porównaniu z innymi stylami.