Podczas projektowania ogrodu oraz nasadzeń roślin powinno się brać pod uwagę wygląd naszego ogrodu nie tylko w okresie wiosenno letnim ale także w okresie jesienno zimowym, ponieważ jak wszyscy doskonale wiemy większość roślin szczególnie tych liściastych zmienia diametralnie swój wygląd w tym okresie oczywiście na niekorzyść. Liścia z drzew i innych roślin opadają, trawy ozdobne zmieniają kolor a część innych roślin wygląda bardzo niekorzystnie i często zachowuje tylko sam szkielet zaś część ozdobna po prostu przestaje istnieć na długą część roku. Warto zastanowić się w jakim celu dana roślina ma być posadzona w danym miejscu i czy ma spełniać funkcje dekoracyjne dzięki szczególnie ładnemu ubarwieniu, liściom czy korze czy może ma ocieniać miejsce wypoczynku użytkowników ogrodu a może ma spełniać obie funkcje na raz. Pamiętajmy        o tym, że bardzo duża część roślin jak nie ich większość wygląda bardzo atrakcyjnie tylko w określonych pewnych porach roku, zaś przez resztą część wygląda prawdę mówić jak chwast.

               Zimozielone rośliny zapewniają całoroczne zainteresowanie naszym ogrodem. Są bardzo elastyczne i często łatwe w uprawie oraz zapewniają soczystą i intensywną zieleń przez cały rok. Bez względu na nasze miejsce zamieszkania rośliny zimozielone zapewniają całoroczny kolor, niezmienioną teksturę i kształt oraz pozwalają zachować prywatność wewnątrz naszego ogrodu. Gatunki zimozielone mogą zapewnić strukturę przez cały rok zarówno w ogrodach prywatnych jak       i w miejscach publicznych. Są również przydatne do maskowania rzeczy, których wolimy nie widzieć lub tworzenia prywatności. Niektóre rośliny zimozielone są uprawiane jako drzewa i krzewy. Do wyboru jest kilkadziesiąt opcji w zależności od miejsca sadzenia i pożądanego końcowego wizualnego efektu. Szczególny efekt „zimozieloności” powstaje z dwóch powodów: po pierwsze, nie wszystkie liście albo igły opadają z krzewów jednocześnie, a po drugie – przed opadnięciem nie zmieniają koloru. Wymiana części liści lub igieł krzewów zimozielonych nie rzuca się w oczy. Krzewy zimozielone podobnie jak drzewa i byliny swoją soczystą i intensywną zielenią wzbogacają przestrzeń, nawet kiedy gdy inne rośliny dawno już przekwitły i zgubiły liście. Rośliny takie wnoszą do naszego ogrodu egzotyczny nastrój, a na tle śniegu i lodu tworzą barwne i mocno wyraźne akcenty.

               Wykonując projekt ogrodu zawsze staram się w nim umieścić kilka gatunków roślin właśnie zimozielonych a moją ulubioną zimozieloną rośliną jest laurowiśnia. Jest to roślina wręcz idealna pod każdym względem, ponieważ przez cały rok ma bardzo mocno intensywnie zielone liście, które na dodatek wyglądają na lekko połyskliwe. Może być ona zarówno posadzona pojedynczo jak i może być formowana w różne rodzaje i formy żywopłotów. Możemy ją dowolnie przycinać na określoną wysokość i szerokość lub pozostawić aby nam rosła „dziko” bez naszej jakiejkolwiek ingerencji. Ponadto laurowiśnia bardzo dobrze wygląda posadzona w odpowiednich dużych donicach a co najważniejsze jest to roślina w zasadzie mrozoodporna w naszym klimacie i mało wymagająca oraz coraz bardziej dostępna. Inne rośliny zimozielone, które umieszczam w projektowanych ogrodach to np. bukszpan wiecznie zielony, ligustr, bluszcz pospolity, trzmielina, irga płożąca, ostrokrzew kolczasty, kalina sztywnolistna, turzyca, kostrzewa oraz wiele odmian berberysów, które uważam że są w naszym kraju za mało wykorzystywane a stanowią bardzo dobrą ozdobę każdego ogrodu.

               Ludzie przywiązują się do zieleni i chcieliby ją zachować przez cały rok. Nie ma wątpliwości, że nasze ogrody tętniące wigorem w lecie, także „proszą” nas o wiecznie zielone rośliny, które stwarzają odpowiednią strukturę i kształt zimą. Zimozielone, efektowne liście dają niesamowitą obietnicę, że roślina żyje a nie śpi. Nawet, gdy jest bardzo mroźno i spadł śnieg nadają kolor i nastrój ogrodowi. Nie są suche i martwe, bo wtedy ogród stałby się posępny. To wspaniale, że odgrywają coraz większą rolę w dekoracji ogrodu. Sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi w oczekiwaniu na wiosnę. Zimozielone krzewy, byliny, turzyce i pnącza są piękne i wyróżniają się w zimowym ogrodzie. Nadają mu wyrazu i głębi. Wciąż utrzymują się, choć wydaje się to niemożliwe. Są na tyle wytrzymałe, że przetrwają do wiosny bez uszczerbku. Istnieje coraz większy wybór w wiecznie zielonych roślinach liściastych. Zestawiamy je ze sobą na zasadzie piętrowości kompozycji. Mieszamy krzewy z bylinami, pnącza z krzewinkami.           Z wyższych roślin formujemy bryły, żywopłoty oraz roślinne rzeźby czyli topiary. Pnącza zapuszczamy na drzewa, aby stanowiły żywe, monumentalne formy. Projektując ogród z roślin zimozielonych możemy stworzyć coś niepowtarzalnego co będzie odróżniało nasz ogród od innych w naszym otoczeniu. Będzie on cały czas „żywy” i kolorowy. Będzie intensywnie zielony przez co da nam radość.

               Istotne jest aby podczas projektowania ogrodu pamiętać o zróżnicowanym, lecz harmonijnym doborze gatunkowym. Nie warto sięgać po zbyt dużo różnorodnych gatunków, gdyż taki zabieg wprowadzi jedynie chaos i uwypukli popełnione błędy projektowe. Każda kompozycja jest właśnie częścią projektowania przestrzeni, dlatego też wymaga dogłębnego przemyślenia oraz przeanalizowania istniejącej sytuacji i oczekiwań użytkowników. Warto jest łączyć rośliny zimozielone (gatunki liściaste o całorocznym ulistnieniu) z gatunkami o dekoracyjnych pędach. Takie zestawienia gwarantują znakomity efekt i wskazują na świadome zagospodarowanie terenu. Przy doborze poszczególnych roślin zimozielonych warto jest również sięgnąć po literaturę, w której zawarta jest dokładna charakterystyka gatunkowa. Z takiego źródła można się dowiedzieć o cechach roślin, o ich szczególnej dekoracyjności w różnych porach roku oraz o preferencjach zarówno siedliskowych jak      i co do sąsiedztwa.            

               Im częściej w nowoczesnej architekturze pojawiają się przeszklone ściany, otwarte tarasy, ażurowe ogrodzenia, tym mocniej i bardziej tęsknią ich mieszkańcy za odrobiną prywatności. To naturalne, ludzkie pragnienie nie zawsze spełniają zasłony i parawany. Zabierają one ogrodom                        i tarasom słoneczne światło i widoczną przestrzeń. W projektowanym ogrodzie zastosowanie zimozielonych krzewów liściastych i iglastych umożliwia stworzenie strefy prywatności. Poza osłoną dla ludzi, rośliny stanowią też miejsce gniazdowania różnych gatunków ptaków a przede wszystkim, podczas bezlistnej, zimowej pory zielone liście i igły zdobią cały ogród.  Krzewiaste zasłony można zbudować z zimozielonych żywopłotów. Wiecznie zielone, posadzone w gruncie albo w donicach                i formowane krzewy mogą stworzyć atrakcyjne, żywe kompozycje. Żywopłoty z roślin zimozielonych są bardzo uniwersalnym rozwiązaniem zarówno dla ogrodów nowoczesnych jak i klasycznych. Generalnie rośliny te mają bardzo szeroki zakres zastosowania i tylko od wyobraźni osoby, która je aranżuje zależy co z nimi zrobimy i jak je wkomponujemy.

               Należy również pamiętać, że nie wszystkie krzewy zimozielone mają takie same właściwości              i zazwyczaj  różnią się od siebie pod wieloma względami. Jeszcze do niedawna uważano, że większość z nich nie nadaje się do uprawy w polskim klimacie ale dzisiaj na szczęście odchodzi się i słusznie od tego poglądu. Większość krzewów jest bardzo odporna na niskie temperatury ale dużo gorzej natomiast znoszą wysuszające wiatry. Temu problemowi można oczywiście zaradzić, jeśli zadbamy    o kwestię podlewania i jest to szczególnie ważne przy lekkich glebach, które łatwo wysychają. Wbrew pozorom śnieżna zima najmniej im szkodzi ponieważ śnieg pozwala uzupełnić braki wody. Z moich obserwacji wynika, że większość roślin zimozielonych wyróżnia się również dużą gęstością i dzięki charakterystycznej budowie mogą chronić przed wiatrem mniej wytrzymałe rośliny rosnące w ich sąsiedztwie. Również bardzo ważną cechą tych roślin jest fakt, że stopniowo zmieniane liście sprawiają to, że nie musimy ich grabić i sprzątać a jak wiadomo jest to bardzo uciążliwa czynność.     

               Wykonując projekt ogrodu, w którym stosujemy rośliny zimozielone musimy pamiętać, że nazwa „zimozielone” jest nazwą umowną i rośliny z tej grupy występują nie tylko w zielonym kolorze ale także w wielu innych kolorach jak kolor bordowy, żółty czy pomarańczowy i nawet pod względem kolorystycznym mamy bardzo szerokie spektrum ich zastosowania. Ponadto dobrze wprojektowane rośliny zimozielone będą zachwycały przez cały rok swoim wyglądem. Zdobią one ogród w „trudnym” okresie późnej jesieni, bezśnieżnych zimowych dni i wiosennych odwilży czyli najbardziej depresyjnych i sennych okresów. Ważną cechą tych roślin jest również fakt, iż zarówno możemy je     z powodzeniem projektować jako rośliny przykrywające wnętrze naszej działki oraz jako rośliny stanowiące jej główną część. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i pomysłu oraz szerszego spojrzenia na całość działki łącznie z budynkiem.        

               Prawie każdy ogród posiada miejsca niemal pozbawione światła słonecznego lub pozostające w cieniu przez większość część dnia. Niewiele roślin znosi podobne warunki, a przecież taki pusty zakątek jest dość ponury i nie nastraja nas optymistycznie oraz źle wygląda. Na szczęście nie musimy się pogodzić z taką sytuacją  gdyż istnieje spora grupa roślin zimozielonych radzących sobie w tego typu warunkach całkiem dobrze a niekiedy nawet wymagają zacienienia, potrzebnego im dla prawidłowego rozwoju. Czyli niekorzystnie nasłoneczniony obszar naszej działki mogą porastać przez cały czas zimozielone rośliny takie jak uniwersalny bukszpan, ostrokrzew, mahonia czy różanecznik. Tak więc projektując ogród nawet możemy z powodzeniem zaprojektować każdy szczegół słabo nasłonecznionych fragmentów ogrodu.