Ogród naturalistyczny jak wskazuje sama nazwa czerpie pomysły z natury i z naturalnego niezmienionego ręką człowieka otoczenia oraz powinien być jak najbardziej wpisany w otaczający nas krajobraz. Rosnące w nim gatunki roślin powinny być przybliżone do gatunków rosnących w najbliższej okolicy. Ogród naturalistyczny powinien się przenikać z otaczającym naturalnym krajobrazem tak więc nie jest to ogród wskazany do działek umiejscowionych jedna przy drugiej wzdłuż ulicy w mieście w gęstej zabudowie. Ogrody takie najlepiej wyglądają przy nowych lub starszych domach umieszczonych na większej dość przestrzennej działce na obrzeżach miasta lub najlepiej na wsi. Ogród naturalistyczny na naszej działce ma nam przypominać jak najbardziej pierwotną naturę i naturalne swobodne nasadzenia roślin. Nawet pielęgnacja takiego ogrodu powinna odbywać się w sposób jak najbardziej tradycyjny bez użycia kosiarek, nożyc czy instalacji nawodnienia. Powinniśmy również pamiętać że takie ogrody w pewien dyskretny sposób powinny być pozostawione same sobie bez naszej większej ingerencji.

Projektując ogród naturalistyczny powinniśmy osiągnąć taki efekt, że swobodnie rosnące niczym nieograniczone rośliny zanurzają nam posiadłość w pięknym zakątku naturalnego krajobrazu. Zaś właściciel takiego ogrodu powinien się zająć tylko drobną korektą i sporadyczną pielęgnacją. Jest to wymarzony ogród dla tych, którzy nie lubią pielić grządek, doglądać codziennie warzywnika, okopywać sadzonek na klombach, grabić liści, nawadniać i kosić regularnie trawnika. Tego typu ogród to rozwiązanie dla osób przekładających odpoczynek nad prace ogrodowe. Jest to forma jakby leniwa i mało ostra, taka trochę nijaka, w której nie powinno być widać śladu człowieka. Zdecydowanie jest to również propozycja dla osób kochających przyrodę w jej nieujarzmionym kształcie. Z ogrodu naturalistycznego nie będą jednak zadowoleni ci, którzy w otoczeniu domu ponad wszystko cenią ład, równo i starannie przycięte żywopłoty i krzewy czy nieskazitelne trawniki. Ogród naturalistyczny ma z założenia formę swobodną, nic w nim nie jest wymuszone, choć nasadzenia projektuje się i wykonuje w sposób przemyślany i wybiegający w przyszłość. Odtworzenie fragmentu natury nie jest sprawą prostą i łatwą. Po wykonaniu projektu i późniejszej jego realizacji czeka Cię nagroda w postaci pięknej architektury zieleni ale też praktycznie samowystarczalnej roślinności.

Tak jak wspomniałem wyżej wykonując projekt ogrodu naturalistycznego musimy nawiązać do naturalnych zbiorowisk roślinnych, rodzimych i lokalnych krajobrazów jakie widzimy za naszym oknem. Podstawą kompozycji ogrodów naturalistycznych stanowią rośliny a ich układ i kompozycja nawiązywać musi do form i kształtów naturalnych. Aranżacje naturalistyczne najlepiej umieszczać i wprowadzać na działkach, gdzie otoczenie zewnętrzne cechuje niski stopień wpływu człowieka, na terenach podmiejskich i wiejskich. Styl ten bardzo dobrze sprawdzi się działkach leśnych, przyleśnych i sąsiadujących z łąkami. Projekt ogrodu naturalistycznego powinien nawiązywać do otaczającego krajobrazu tak aby wtopić ogród w otoczenie oraz w jak największym stopniu powinien się wzorować na naturze i być oparty na ramie kontrolowanego chaosu. Powinniśmy również unikać geometrycznych form i w ogóle geometryzacji i formalizacji czy innego uszeregowania oraz unikamy wyraźnych granic. Wszystko ma być ze sobą połączone w naturalny, miękki i na pierwszy rzut oka niewidzialny sposób oraz staramy się zatrzeć wizualne granice ogrodu czyli robimy w zasadzie wszystko odwrotnie w stosunku do ogrodu nowoczesnego. Nasadzając rośliny stosujemy w jak największym stopniu rodzime gatunki występujące w danym miejscu lub w jego najbliższej okolicy i łączymy je z umiarem z typowymi roślinami ogrodowymi. Rośliny wprowadzamy do takiego ogrodu w dużych grupach tak aby stanowiły plamy i stosujemy przy tym nasadzenia piętrowe. Co bardzo ważne nie stosujemy roślin formowanych lub szczepionych i tylko te, które występują w swojej naturalnej formie i o naturalnej kolorystyce. Jeżeli chodzi o małą architekturę ogrodową to może ona w takim ogrodzie jak najbardziej występować ale musi być wykonana tylko i wyłącznie z naturalnych materiałów jak drewno czy kamień.

Dla mnie osobiście bardzo fajną sprawą jest to, że ogród naturalistyczny zostawiony w pewien delikatny sposób sam sobie tworzy fascynujące kompozycje i bujne zagajniki, które są idealnym schronieniem dla wszelkich zwierząt i właśnie w takim ogrodzie często możemy spotkać jeża, wiewiórkę czy zwykłą żabę. Na wsiach czy pod miastem przy takich ogrodach możemy spotkać sarnę, daniela czy lisa czego sam byłem świadkiem. Ja sam osobiście uwielbiam od małego dziecka wszystkie zwierzęta i staram się im pomagać jak tylko mogę za to z całego serca nienawidzę myśliwych i życzę im wszystkiego jak najgorszego. Dla mnie ktoś kto strzela do zwierzęcia tylko po to żeby je zabić jest osobą niepoczytalną umysłowo i strasznie zakompleksioną że musi się dowartościować zabiciem słabszej i bezbronnej istoty i takiej osobie ja jak i wielu moich dobrych kolegów nawet by ręki nie podało do czego Państwa również gorąco namawiam. Ludzi którzy zajmują się polowaniami i łowiectwem należy bojkotować i ich całkowicie pomijać towarzysko. Tak więc ich bojkotujmy i w ogóle z nimi nie rozmawiajmy.

Tworząc projekt ogrodu naturalistycznego musimy oczywiście wziąć pod uwagę rośliny jakie planujemy w nim umieścić. W ogrodzie takim lepiej zrezygnować z egzotycznych gatunków na rzecz niezawodnych i sprawdzonych od dziesięcioleci odmian dobrze czujących się w naszym klimacie i dziko rosnących w najbliższej okolicy. Oczywiście roślin, które będą tutaj pasowały jest cała szeroka gama ale najbardziej wyróżniłbym takie rośliny jak : czermcha pospolita, tawuła, jarzębina, krwawnica, wierzbówka kiprzyca, naparstnica purpurowa, pałka szerokolistna, lawenda, szałwia, wrzosy, paprocie czy trawy ozdobne. Tworząc taki ogród nie możemy również pominąć drzew i tutaj znowu możemy wymienić ich szeroką gamę a najbardziej godne polecenia są : wierzby i brzozy oraz buki, graby, dęby czy wiązy. Do tego możemy dołożyć : derenie, głogi, kaliny, jaśminowce, trzmieliny, bzy czy kaliny i mamy w naszym naturalistycznym ogrodzie cały przekrój roślin od najmniejszych do największych. Jeżeli roślinność będziemy uzupełniać małą architekturą to pamiętajmy aby te detale takie jak pnie, głazy czy kamienie były w taki sposób ułożone na ziemi aby „udawały” że leżą tam od dziesiątków lat i tak naprawdę nie wiadomo skąd tam się wzięły. Ogrodzenie takiego ogrodu czyli okolice płotu powinny być obsadzone drzewami i krzewami właściwymi dla najbliższej okolicy oraz nie możemy absolutnie stosować przy ogrodzeniach tego ogrodu idealnie formowanych żywopłotów ściętych pod linijkę.

Ogród naturalistyczny powinien również posiadać trawnik ale nie trawnik klasyczny tylko taki przypominający łąkę lub leśną polanę zaś na obrzeżach tego trawnika tworzymy „miękkie” układy roślinne bez linii prostych i kątów, które będą tworzyć naturalny gąszcz i przenikać się między sobą w swobodny i delikatny sposób. Dobrze wykonany projekt ogrodu naturalistycznego pozwoli nie dużym kosztem założyć oryginalny ogród który zarazem będzie mało czasochłonny, co jest również jego istotą, ponieważ rośliny w nim rosnące powinny być do pewnego stopnia dzikie i nieokiełznane ale tylko do pewnego stopnia. Tutaj należy dobrze wyczuć tą różnicę, żeby nam nie zarósł i zmienił się w gęste chaotyczne zarośla. Warto też pamiętać, że w ogrodzie naturalistycznym z założenia powinna dominować naturalność, dlatego nie należy w nim umieszczać plastikowych ozdób w jaskrawych kolorach ani wyszukanych rzeźb ogrodowych. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą oryginalne detale z naturalnego kamienia lub ciekawie ukształtowane korzenie. Również ścieżki, ogrodzenia, meble i altany powinny zostać wykonane z naturalnych materiałów np. z wikliny, kamiennych płytek, naturalnej cegły czy drewna.

Rośliny w ogrodzie naturalistycznym nie powinny też rosnąć pojedynczo. Najlepiej sadzić je grupami odpowiednio stopniując ich wysokość. Gatunki niskie powinny znaleźć się z przodu rabaty, gdzie będą tworzyły obwódki i wypełniały puste miejsca, wyższe natomiast należy umieścić na dalszym planie. W ten sposób nie tylko otrzymamy ładną i zgrabną kompozycję ale też zapobiegniemy nadmiernemu rozwojowi chwastów. Wykonując projekt ogrodu naturalistycznego należy pamiętać, że w rzeczywistości ogród ten to mieszanina stylów z elementami „skarbów” otoczenia. Jego częścią może być ogród leśny, wrzosowisko, łąka kwietna, skalniak i kamienny strumyk. Ideą tego stylu jest stworzenie rajskiego klimatu, w którym ludzie i zwierzęta żyją w zgodzie obok siebie. Dlatego koncepcja uwidacznia się nie tylko w budowie ogrodu ale także w jego minimalistycznej i delikatnej pielęgnacji. Jeżeli mówimy o ogrodzie naturalistycznym to koniecznie musimy umieścić gdzieś w nim łąkę kwietną, ponieważ jest to nieodzowny jego element. Łąka kwietna zdobywa coraz większą popularność i jest to bardzo ciekawa alternatywa dla trawnika ponieważ jest od niego znacznie atrakcyjniejsza z wyglądu i wymagająca mniej pracy.

Projektując i wykonując ogród naturalistyczny musimy bezwzględnie pamiętać, że motyw przewodni stanowi zachowanie naturalności. Co to oznacza? Oznacza to, że wszelkie rośliny powinny sprawiać wrażenie naturalnej przypadkowości a ingerencja w ich strukturę musi być przy pielęgnacji jak najmniejsza. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie w centralnej części takiego ogrodu altany pokrytej słomianym dachem do której prowadzą alejki wysypane drobnym naturalnym żwirem. Co ważne dobrze zaprojektowany ogród naturalistyczny musi sprawiać optycznie wrażenie większego niż naprawdę i rzeczywiście nim jest. Możemy to osiągnąć poprzez odpowiednie wtopienie go w sąsiedni pejzaż oraz obsadzić ogrodzenia pnączami, co pozwoli nam optycznie w znacznej mierze przeoczyć granicę działki. Projekt ogrodu przydomowego może przybrać niezliczoną ilość form. Projektowanie ogrodu to nie tylko zabawa ale też próba kreatywności, logicznego myślenia i umiejętności zapanowania nad przestrzenią a wszystkie te zdolności można wykorzystać projektując ogród naturalistyczny.

Natura  przyciąga zapachem, krajobrazami, harmonią i urokiem, którego człowiek mimo szczerych chęci nie potrafi naśladować tak wiernie, jak czyni to sama przyroda. Jest w niej czar i magia, jakiej trudno szukać w sztucznych wytworach ludzkich rąk, dlatego ogród naturalistyczny nigdy nie będzie odpowiednikiem natury a jedyne co możemy zrobić to jak najlepiej go zaprojektować aby chociaż w jakiejś większej lub mniejszej części przybliżał nas do tego co nieosiągalne. Ten rodzaj ogrodu jest przede wszystkim dla osób kochających naturę, pragnących blisko siebie stworzyć warunki, jakich nie uświadczy się pośród miejskiego zgiełku. Architektura krajobrazu często kojarzy się z planami dopracowanymi w każdych szczegółach ale przy projektowaniu takiego ogrodu nie trzeba martwić się takimi rzeczami ponieważ znacznie większy kłopot sprawia ich naturalne rozmieszczenie, tak aby wydawało się jakby drzewa, krzewy i byliny wyrosły w miejscu gdzie zasadził je człowiek.