Kiedy zaczynałem swoją przygodę z projektowaniem ogrodów miałem mgliste wyobrażenia na temat jak odpowiednio powinny wyglądać paleniska ogrodowe aby dobrze pasowały zarówno do ogrodu jak i do budynku mieszkalnego, ponieważ w Polsce są one bardzo rzadko spotykane i bardzo mało wykorzystywane a szkoda. Sięgając pamięcią, to myśląc o palenisku ogrodowym miałem najczęściej przed oczami jakąś amatorsko wykonaną konstrukcję bez składu i ładu i można tutaj użyć słynnego cytatu delikatnie go zmieniając, że były to konstrukcje podobne zupełnie do niczego. Jako paleniska spotykałem również na ogrodach coś w rodzaju powierzchni obsypanej piaskiem i otoczonej polnymi kamieniami lub pieńkami z drzew co wyglądało koszmarnie.

Rok temu otrzymałem od firmy HETTA z Katowic katalogi ich produktów a produkują oni to o czym mowa czyli paleniska ogrodowe i to paleniska ogrodowe, które po prostu dobrze wyglądają i które są wykonane w estetyczny i profesjonalny sposób a przede wszystkim mają swój niepowtarzalny charakter i urok i coś co można nazwać charyzmą. Również bardzo mocno przykuł moją uwagę cytat, który można znaleźć na stronie firmy  www.hettasupply.com , że „Ogień towarzyszy człowiekowi od początku istnienia cywilizacji. Paleniska Hetta to próba powrotu do korzeni, do spotkań towarzyskich przy ognisku – ognisku, które jest zamknięte w nowoczesnej, prawie niezniszczalnej formie”. Cytat ten oddaje, po co jest nam w ogóle potrzebne palenisko w ogrodzie. Pewnie większość z nas będąc dziećmi uwielbiała rozpalanie ogniska i takie zwykłe przebywanie przy nim w większej grupie osób i to nie była żadna moda czy trend ale był to czysty pierwotny nasz instynkt, który kazał nam nie wiedzieć czemu skupiać się w grupę ludzi wokół rozpalonego ognia. Wiadomo, że będąc dziećmi, nasze instynkty wydają się być czyste, szczere i nie ukryte pod maską różnych dziwnych i niepotrzebnych schematów społecznych i programowania społecznego, które robi z nas niewolników zachowania pod innych, zachowania pod określone grupy społeczne, które te zachowania wydają się nam być takie oczywiste a jak te zachowania rozłożymy na czynniki pierwsze, to okazuje się, że tylko i wyłącznie utrudniają nam życie ale generalnie większość ludzi niestety nawet o tym nie pomyśli tylko działa bezmyślnie, bez zastanowienia, bez chwili refleksji bo tak trzeba, bo tak było od dawna, bo tak należy, bo co inni ludzie powiedzą itp. itd. Dlatego właśnie paleniska ogrodowe kojarzą mi się z powrotem do lat dziecięcych, które w życiu każdego człowieka są najszczęśliwsze i najbardziej beztroskie oraz pełne radości. Bardzo mi się ten profesjonalnie wykonany produkt spodobał, ponieważ łączy on naszą nostalgię za tym co robiliśmy kiedyś będąc dziećmi z czymś teraźniejszym z czymś nowoczesnym, które będzie na naszym ogrodzie tu i teraz.

Montując na naszym ogrodzie palenisko uświadamiamy sobie to, co firma HETTA napisała na swojej stronie, że ogień był niesamowicie istotny dla rozwoju ludzkości. Było to jedno z fundamentalnych odkryć, a umiejętność posługiwania się ogniem była doskonalona przez wieki. Ogień to źródło światła i ciepła. Od zawsze ludzie gromadzili się przy ognisku aby się ogrzać, przygotować posiłek czy spędzić czas z bliskimi. Paleniska firmy HETTA to nowoczesna forma ogniska, dzięki której możemy zgromadzić się przy otwartym ogniu rozpalonym w designerskiej formie w ogrodzie czy na tarasie. Jest to fantastyczna alternatywa dla kominka, w którym ogień jest ukryty za szybą. Firma ta stworzyła palenisko, które jest miejscem spotkań, idealnym na odpoczynek od technologii i szybkiego tempa życia.

Wykonując projekt ogrodu zawsze staram się namówić klientów aby coś takiego jak właśnie palenisko ogrodowe umieścić w odpowiedni sposób w swoim ogrodzie. Oczywiście namawiam aby palenisko to było przede wszystkim eleganckie, dobrze wykonane, odpowiedniej wielkości i zgrabne no i żeby oczywiście pasowało do tego co nas otacza na naszej działce. Uważam, że paleniska są doskonałym źródłem naturalnego ciepła jak i naturalnego oświetlenia wokół, którego możemy się skupić w rodzinnym czy przyjacielskim gronie. Ogień w naszym palenisku możemy rozpalać w zasadzie o każdej porze roku, ale chyba najprzyjemniej jest go rozpalić w chłodniejsze wiosenne czy jesienne wieczory i usiąść przy nim. Możemy wówczas wygodnie się relaksować wokół ciepłego delikatnego ognia i tak po prostu nic nie robić i o niczym nie myśleć. Pamiętajmy, że aby było nam przyjemnie wokół naszego paleniska musi być ono po prostu ładne wizualnie i odpowiednio wykonane. Zgłębiłem ostatnio w wolnej chwili ten temat i jest cała masa na polskim rynku palenisk, tak brzydkich i tak dziwnych, że po prostu nie można na nie zwyczajnie patrzeć a jak się już na nie patrzy to głowa boli od tego. Wyjątkiem jest tutaj bez wątpienia firma HETTA, której paleniska wyróżniają się w sposób zasadniczy od całej reszty dostępnej na rynku. Generalnie to właśnie ta firma wskazała mi jak może wyglądać nowoczesne i dobrze wykonane palenisko i otworzyła mi oczy na ten temat, który bardzo mi się podoba i nie wiem dlaczego jest on tak mocno pomijany i zapomniany przez nas. Palenisko może być użyteczne zarówno w swojej pierwotnej funkcji jak i może stanowić ładny grill. Generalnie nie jestem zwolennikiem ustawiania grilla w ogrodzie ani grillowania ale akurat ten produkt może nam zastąpić w ładnej formie element grilla.

Paleniska ogrodowe mogą być również z powodzeniem stosowane nie tylko w naszych przydomowych ogrodach ale mogą  doskonale się sprawdzić przy różnego rodzaju restauracjach wolnostojących, dworkach, pałacach, domach weselnych, hotelach i będą nam doskonale oświetlały i uprzyjemniały plenerowe przyjęcia, imprezy, zabawy, bankiety itp. itd. Ludzie w naturalny sposób będą do takiego paleniska się zbliżać, ponieważ jest to nasz naturalny odruch, że zwracamy się i idziemy w kierunku tego co jasne i ciepłe a nie w kierunku tego co ciemne i zimne. Czyż nie byłoby nam przyjemnie wyjść wieczorem z sali, na której odbywa się głośne przyjęcie i na chwilę w mniejszym kameralnym gronie stanąć w spokoju właśnie przy takim palenisku? Oczywiście, że byłoby to bardzo przyjemne i jest to temat poza dyskusją. Tak więc wykonując projekt ogrodu, paleniska ogrodowe możemy umieszczać w bardzo wielu sytuacjach i dają nam one ciekawe możliwości aranżacyjne. Nie dość że będą one nietuzinkowym wizualnie elementem dekoracyjnym naszego ogrodu to dodatkowo będą jeszcze spełniać funkcję rekreacyjną, dadzą nam odpoczynek i komfort przyjemnego światła i ciepła.

Wykonując projekt ogrodu, w którym chcemy umieścić palenisko należy się również zastanowić z jakiego materiału ma ono być wykonane i generalnie mamy do wyboru stal, kamień lub beton. Oczywiści zarówno stal jak i kamień mogą być w różnych kolorach. Również musimy się zastanowić nad jego kształtem, ponieważ paleniska mogą być prostokątne, kwadratowe czy okrągłe. Mi osobiście najbardziej podobają się w formie prostokąta czy kwadratu. Formy prostokątne i kwadratowe idealnie pasują do nowoczesnych i minimalistycznych ogrodów. Bardzo pasują do moich ulubionych traw ozdobnych czy małych drzew ogrodowych. Jeżeli chodzi o kolor oczywiście najbardziej odpowiednim kolorem paleniska ogrodowego będzie kolor szary lub czarny. Kolor szary będzie nam zawsze do wszystkiego pasował i nie jest kolorem mocno inwazyjnym, natomiast kolor czarny będzie bardziej podkreślał jego widoczność i wyrazistość. Kolor czarny będzie mocniej uwidaczniał i uwypuklał  palenisko w projektowanym ogrodzie i nada mu mocną odrębną formę, która będzie je wyraźnie rozdzielała od innych elementów czy roślin. Ponadto kolor czarny nadaje mocny charakter takiemu palenisku. Bardzo ciekawym materiałem dotąd przeze mnie nieznanym jest zastosowana przez firmę HETTA stal corten. Jest to stal z dodatkiem miedzi i ta wyjątkowa stal pod wpływem warunków atmosferycznych pokrywa się rdzawym nalotem. Nalot ten utwardza się pod wpływem światła, chroniąc stal przed dalszą korozją.

Trzask płonącego drewna i blask płomieni mają swój magiczny klimat ale tradycyjne ogniska nie są zbyt bezpieczne i dodatkowo szpecą teren naszego przydomowego ogrodu i otoczenia dlatego paleniska ogrodowe są prostą, efektywną i wygodną alternatywą. Wykonane ze stali, kamienia czy betonu zapewniają wygodne miejsce do rozpalenia ognia, bez ryzyka zaprószenia pożaru, żmudnego układania kamiennych kręgów i wypalania zadbanych trawników. Projektując ogród, w którym umieszczamy palenisko ogrodowe uzyskujemy niezwykle efektywną ozdobę każdej posesji, która sprawi, że w otoczeniu domu zapanuje magiczna, ciepła atmosfera.