W upalny dzień ciągle szuka się nowych i skutecznych sposobów na schłodzenie. Zimne napoje, wentylatory w domu, domowe lody a także kąpiel w basenie pełnym zimnej wody                       i spoglądanie na taflę wody, która swoim widokiem daje nam ukojenie i nas uspokaja. Aby ta kąpiel była jak najprzyjemniejsza, to miejsce wokół basenu ogrodowego musimy w odpowiedni, staranny          i  przemyślany sposób zagospodarować tak aby otoczenie to było zarazem praktyczne oraz estetyczne i w prosty zwykły sposób cieszyło nasze oczy. Obecnie baseny ogrodowe umieszczane w ziemi są coraz łatwiej dostępne i z roku na rok coraz tańsze i dzięki temu stają się ostatnimi czasy bardzo popularne i słusznie, bo basen w ogrodzie jest to wspaniała sprawa. Nie dość, że możemy się w nim schłodzić to przy odpowiednich jego wymiarach możemy w nim regularnie pływać, co spowoduje poprawę naszej kondycji a żaden inny sport nie jest tak zdrowy jak pływanie. Ponadto samo przebywanie wokół wody daje nam odpoczynek i nadaje uroku naszej przestrzeni.

               Latem, basen ogrodowy może nam oczywiście służyć do pływania a w pozostałych porach roku odpowiednio zaaranżowany może być niesamowitym i nietuzinkowym elementem dekoracyjnym naszego ogrodu. Oczywiście wokół basenu najlepiej sprawdzają się moim zdaniem trawy ozdobne takie jak różnego rodzaju miskanty czy trawy pampasowe. Basen a wokół niego rosnące trawy może nam dać namiastkę wypoczynku nad jeziorem wokół którego w naturalny sposób porasta tatarak. Woda i wokół niej rosnące i szumiące na wietrze trawy przypomina nam naturę i daje ukojenie i odpoczynek po męczącym dniu czy tygodniu. Również do naszego basenu ogrodowego będzie pasował cały szereg ozdobnych nie za wysokich roślin liściastych, które jesienią będą się przebarwiać na różne ciepłe kolory, co w interesujący sposób będzie kontrastowało                 z chłodem naszego basenu. Woda w basenie będzie się nam zawsze kojarzyła z czymś zimnym               i chłodnym i dlatego dobrze jest przy wykonywaniu projektu ogrodu aby wokół niego powstały             z roślin jakieś „ciepłe” dekoracje ale zarazem mają być one w jakiś sensowny i spójny sposób połączone z naszym basenem. Z drugiej strony możemy iść w przeciwnym kierunku i zaprojektować roślinność i inne elementy wokół basenu tak, że wszystko razem będzie wyglądało „chłodno”, minimalistycznie i ascetycznie. Jaką formę wybierzemy, to zależy od całości czyli od wielkości działki, architektury domu, usytuowania basenu czy już istniejącej roślinności.

               Kąpiele w basenie to rytuał każdych naszych wakacji. Dlaczego kontakt z większym zbiornikiem wodnym ma mieć miejsce jedynie podczas turystycznej eskapady? Przestrzeń, w której po ciężkim dniu można zaznać relaksu oraz znaleźć ukojenie ciała i zmysłów jest na wagę złota. Dlatego kiedy mamy miejsce na naszej działce powinniśmy jak najbardziej pomyśleć o basenie i nie musi on być w cale duży. Wykonując projekt ogrodu i umieszczając w nim basen musimy pamiętać o tym, że miarą perfekcyjnego basenu są przede wszystkim estetyka i funkcjonalność. W temacie scenografii musimy pamiętać o tym, że część roślin bardzo dobrze pasuje do wody a inna ich część nie powinna być z nią łączona, ponieważ zwyczajnie do niej nie pasuje. Niech aranżacja sprzyja pełnemu odprężeniu, bo basen to miejsce, gdzie powinniśmy poczuć się jak przysłowiowa „ryba w wodzie”. Basen na zewnątrz może powstać praktycznie w każdym momencie ale pamiętajmy, że jego użytkowanie ogranicza się tylko w zasadzie tak jak już wyżej napisałem do jednej pory roku czyli lata, jednak wizja orzeźwiającej kąpieli w upalny i słoneczny dzień jest tak przekonująca, że nie będzie nam przeszkadzało to, że przez resztę pory roku będzie on nieużyteczny ale jak najbardziej może stanowić funkcję ozdobną naszego ogrodu czyli basen może nam dać dwie możliwości w swojej postaci.

               Jeżeli chodzi o małą architekturę wokół naszego basenu to oczywiście musimy wykonać utwardzoną nawierzchnię wokół niego tak abyśmy mogli swobodnie i bez zakłóceń przemieszczać się. Nawierzchnia ta może być z kostki betonowej, płyt betonowych czy drewna. Warto też jest w pobliżu basenu wydzielić miejsce na strefę wypoczynkową czyli na różnego typu leżaki, krzesła, stolik i inne tego typu elementy, które będą bardzo dobrze współgrać z naszym basenem jako jedna całość wypoczynkowa. Warto też się zastanowić nad różnymi formami elementów architektury takiej jak murki dekoracyjne, betonowe bryły geometryczne, stałe donice mrozoodporne, dekoracyjne balustrady, duże dekoracyjne płyty czy różnego rodzaju stopnie. Takie architektoniczne elementy dobrze dobrane i dopasowane uprzyjemnią i umilą nam czas spędzony na relaksowaniu się przy basenowej wodzie. Projekt ogrodu, w którym umieszczony będzie basen powinien w harmonijny sposób łączyć małą architekturę przy basenie z roślinnością umieszczoną w jego sąsiedztwie. Te dwie rzeczy powinny maksymalnie być ze sobą kompatybilne. Moim zdaniem nie powinno się przy basenie projektować wysokich i dużych roślin, ponieważ latem przesłonią one słońce, które mogłoby nam nagrzać wodę a z drugiej strony leżąc sobie w basenie nie będziemy mieli widoku na resztę naszego ogrodu, bo wszystko będzie zasłonięte. Najlepiej w pobliżu lustra wody projektować rośliny do jednego metra wysokości zaś w dalszej jego odległości mogą być trochę wyższe. Zaś najwyższe rośliny umieszczajmy na krańcach naszego ogrodu w jego narożnikach czy przy ogrodzeniu.

               Wiosną, jesienią czy zimą dobrze wkomponowany w naszym ogrodzie basen może nam służyć jako dekoracyjny wodny element ogrodu i to element bardzo oryginalny. Jednak żeby to zaistniało musimy bardzo dobrze przemyśleć wykonując projekt ogrodu jaką dokładnie roślinność chcemy umieścić w konkretnych miejscach i jakie formy małej architektury do tego dopasujemy. Jeżeli chodzi o roślinność jaką chcemy umieścić przy basenie to najbardziej pasującymi i idealnymi roślinami do basenu są jak wyżej wspomniałem miskanty ale nie wszystkie, tylko takie odmiany jak : miskant gracillimus, miskant morning light,  miskant cosmopolitan czy miskant variegatus. Są to miskanty o bardzo silnym, intensywnym i soczystym kolorze oraz o lekkim profilu bardzo pasującym do lustra wody. Ponadto nie są one ekspansywne przez co będą stanowiły przez cały rok konkretny,  jednokształtny i odpowiednio wysoki komponent roślinności. Ponadto z traw również będą bardzo dobrze pasowały wszystkie odmiany trawy pampasowej i wszystkie odmiany rozplenicy japońskiej. Do miskantów, pampasów i rozplenic z kolei bardzo dobrze pasują duże płyty betonowe umieszczone w pobliżu basenu i wskazanej roślinności jako element architektury ogrodowej. Innymi gatunkami roślin, które dobrze współgrają z taflą wody są lawendy a szczególnie ich większe odmiany oraz hortensje ale te z kolei nie za wysokie. Również znakomitym połączeniem basenu z roślinnością są lny nowozelandzkie i tutaj możemy przy basenie nasadzać wszystkie jego odmiany a rodzaj jaki umieścimy zależy tylko od naszej wyobraźni. Kolejną rośliną, która idealnie wkomponuje się nam w okolice basenu jest również juka karolińska a szczególnie jej odmiana color guard.

               Wykonując projekt ogrodu i umieszczając w okolicach basenu roślinność warto wziąć pod uwagę również roślinność, która w naturze występuje zawsze blisko wody. Wówczas w zgrabny            i sensowny sposób łączymy na naszym ogrodzie środowisko naturalne z uszeregowanym i spiętym     w całość pomysłem na zagospodarowanie naszej przestrzeni wokoło basenowej. Dobrym pomysłem na ogrodzenie naszego basenu od reszty ogrodu jest również niewysoki żywopłot np. z laurowiśni czy bukszpanu umieszczony w pewnej rozsądnej granicy od końcowej krawędzi basenu. Warto też przemyśleć sprawę ustawienia kilku donic mrozoodpornych albo wymurować je na stałe wzdłuż np. jednej lub dwóch linii brzegowych basenu i nasadzić w nie rośliny tak aby łącznie z donicami nie przekraczały wysokości około jednego metra. Rośliny w donicach mogą być np. wyższe nawet do ponad dwóch metrów, kiedy basen jest blisko ogrodzenia i chcemy z jednej strony osłonić go od sąsiedniej działki. Dobrym rozwiązaniem jest również ozdobny niewysoki murek wykończony tynkiem zewnętrznym lub obudowany drewnem. Taki murek spowoduje tak jak żywopłot odgrodzenie części basenowej od pozostałej działki. Oczywiście pomysłów na to może być bardzo dużo ale pamiętajmy aby z nimi nie przesadzić i żeby basen pozostał wyraźnym elementem nie przesłoniętym za bardzo ani roślinami ani architekturą ogrodową.

               Jeżeli chodzi o techniczne sprawy związane z budową basenu ogrodowego to najlepszym scenariuszem jest oczywiście ten, gdy prace nad całorocznym basenem ogrodowym zaczynamy równolegle z budową domu jednorodzinnego. Wtedy łatwiej jest prowadzić prace wykopowe i nie trzeba bowiem niszczyć już zagospodarowanej działki ale niestety tak w wielu przypadkach nie jest, ponieważ z reguły na basen decydujemy się później po różnych naszych przemyśleniach. Pierwszą rzeczą o jaką należy zadbać, jest wybór odpowiedniego miejsca na rozpoczęcie prac. Jeśli decydujemy się na wkopywany odkryty basen, wydzielamy na niego teren mocno nasłoneczniony, dzięki czemu w przyszłości zaoszczędzimy na ogrzewaniu wody i dłużej będziemy się mogli cieszyć kąpielami na świeżym powietrzu. Należy również sprawdzić stan gruntów i upewnić się, że ulokowanie basenu nie spowoduje zwilgotnienia u sąsiadów. Jeśli wszystko jest w najlepszym porządku, można rozpoczynać prace ziemne. Koszt wykopów jest zwykle wliczony w cenę budowy niecki basenowej i zależny od jej wielkości i rodzaju. Jak już wyżej wspomniałem częściej bywa tak, że decyzję o wybudowaniu basenu podejmujemy lata po tym, jak już się urządzimy w nieruchomości. Wtedy sprawy nieco się komplikują. Okazać się może nawet, że w miejscu uważanym przez nas za idealne, nie ma warunków na budowę. Na przeszkodzie stanąć mogą miedzy innymi znajdujące się stosunkowo wysoko wody gruntowe. Mogą one sprawić, że grunt pod niecką basenu zacznie się osuwać i powodować uszkodzenia. Oczywiście z tej sytuacji jest wyjście i przydomowy basen można umieścić nieco płycej oraz zrobić podwyższenie, w które zostanie wpuszczona niecka.